Independent


Candidates

District Federal Parliament Provincial Assembly
Illam
Constituency Candidate
1 BIkram Pandey
2 Dipak Bohora
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- Harka Prasad Samwa
Udayapur
Constituency Candidate
1 Ram Shrestha Chaudhary
2 Ram Kumar Rai
Candidate (A) Candidate (B)
Kumar Khadka Udav Bahadur Ghimere
- -
Okhaldhunga
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Tanka Nath Adhikari
Khotang
Constituency Candidate
1 Jayandra Kumar Rai
Candidate (A) Candidate (B)
Dharmaraj Pokheral -
Jhapa
Constituency Candidate
1 Kendra Kumar Dahal
2 Khemraj Dahal
3 Manorath Rajbanshi
4 Purna Kumar Limbu (Phejung)
5 Rewati Raman Khanal
Candidate (A) Candidate (B)
- Hira Prasad Pokheral
Raju Prasai Anirudh Timsina
Jamaludin Miya Trilochan Mainali
Santi Ram Neupane Jay Prakash Chaulagai
Indira Devi Dahal Madhu Thapa Magar
Taplejung
Constituency Candidate
1 Hari Prasad Baral
Candidate (A) Candidate (B)
Mina Kumar Gurung -
Terhathum
Constituency Candidate
1 Sujan Chongwang Limbu
Candidate (A) Candidate (B)
Khagendra Katuwal Manadhoj Ishbe
Dhankuta
Constituency Candidate
1 Hemraj Bhandari
Candidate (A) Candidate (B)
- Balnanda Dahal
Panchthar
Constituency Candidate
1 Dal Bahadur Angdembe
Candidate (A) Candidate (B)
Sancha Kumar Kerung -
Bhojpur
Constituency Candidate
1 Mahesh Yonjan
Candidate (A) Candidate (B)
Uttam Kumar Chapagain Surya Prasad Rai
Morang
Constituency Candidate
1 Tilak Bahadur Magar
2 Sunil Kumar Shah
3 Rewati Kumar Basnet
4 Gyanendra Khatri
5 Yogendra Mandal Elected
6 Saroj Nepal
Candidate (A) Candidate (B)
Khadga Bahadur Thapa Dipak Rai
Suraj Kumar Gangai Rajendra Sharma
Dhan Bahadur Karki Guru Prasad Bastola
Praduman Chaudhary Bhim Bahadur Rajbanshi
Rupesh Kumar Mandal Ram Laal Sutihar
Punya Prasad Koirala Gopal Prasad Regmi
Sankhuwasabha
Constituency Candidate
1 Tenji Bhotiya
Candidate (A) Candidate (B)
Birendra Kumar Rai Maan Bahadur Karki
Sunsari
Constituency Candidate
1 Tarka Bahadur Magar
2 Lalaan Kumar Mehta
3 Ganga Kumar Kharel
4 Khalid Hussain Hak
Candidate (A) Candidate (B)
Tanka Bahadur Biswakarma Hem Chandra Rai
Yam Kumar Shrestha Resham Prasad Mehta
Hom Kumari Budathoki Manoj Kumar Rauniyar
Rabin Rai Jawar Miya
Dhanusa
Constituency Candidate
1 Surya Narayan Joshi
2 Nyas Yadav
3 Arbinda Kumar Pashwan
4 Ram Aachal Yadav
Candidate (A) Candidate (B)
Ramdev Sharma Shankar Kumar Pasman
Ram Kumar Das Tatma राम अशिष रोहिता यादव
Rudra Narayam Shah सुरजकुमार राउत
Ram Kumar Yadav Bijay Kumar Mahato
Parsa
Constituency Candidate
1 Nausad Ansari
2 Yogendra Prasad Yadav
3 Ramprasad Mahato Chai
4 Hetula Miya Mansuri
Candidate (A) Candidate (B)
Nasarullaha Ansari Ram Rup Prasad Shah
Jeewan Shrestha Mukesh Kumar Dhubedi
Pramod Kumar Jaiswal Elected Prabhu Shah
Shambhu Mahato Tharu Lakhu Shah Teli
Bara
Constituency Candidate
1 Chanakraj Bhattarai
2 Arun Kumar Gyawali
3 Dineshwor Jha
4 Kishorilal Kurmi
Candidate (A) Candidate (B)
Sunny Lama Bindeshwor Yadav
Laxman Raut Ahir Maheshwor Kumar Upadhyaye
Shivadat Prasad Kurmi Pradip Prasad Yadav
Anil Kumar Shah केदारप्रसाद तेली
Mahottari
Constituency Candidate
1 Ram Pragas Mahato
2 Jawahar Kant Shah
3 Sarbindra Yadav
4 Kamendra Kumar Kamal
Candidate (A) Candidate (B)
Kushal Kumar Khanal Dewan Shah Kanu
Sakhichandra Sharma Birendra Mahato
Ram Binod Thakur Ranjit Kumar Thakur
Santosh Kumar Yadav Ghan Shyam Prasad Mahato
Rauthat
Constituency Candidate
1 Rahul Kumar Mishra
2 Arun Kumar Shah
3 Umesh Kumar Das
4 Harendra Jha
Candidate (A) Candidate (B)
Dinbandhu Singh Bibek Kumar Jaiswal
Sahub Miya Teli Jay Prakash Patel
Bhupendra Chaudhari Bijay Kumar Shah Tele
Santosh Kafle Adud Miya Mansuri
Saptari
Constituency Candidate
1 Narayan Thakur
2 Mahendra Prasad Dev
3 Mahendra Prasad Shah
4 Mo. Kasim Miya
Candidate (A) Candidate (B)
Shambu Bahadur Khadka Ramchandra Mandal
Rupesh Kumar Mandal Ganga Ram Yadav
Mo.Kadir Amarnath Yadav
Arvind Kumar Chaudhary Ram Lagan Shah
Sarlahi
Constituency Candidate
1 Jaya Narayan Mahato
2 Ramnath Shah
3 Ram Bihari Mahato
4 Ganesh Prasad Singh
Candidate (A) Candidate (B)
Sanjay Kumar Singh Rajan Kumar Shrestha
Satya Narayan Chaudhari Kalwar Rajendra Raye Yadav
Ram Jeewan Shah Kamal Shah Kalwar
Ram Daresh Raye Yadav Ajay Mahato
Siraha
Constituency Candidate
1 Ram Dhyan Mahato
2 Kira Ram Yadav
3 Narayan Thakur
4 Surendra Kumar Thakuri
Candidate (A) Candidate (B)
Rabindra Kumar Shrestha Dipendra Prasad Chaudhary
Simil Kumar Yadav Bipin Kumar Shah
Hridaya Kumar Singh Phuleshwor Yadav
Shiv Kumar Singh Tulsi Ram Shah Teli
Kathmandu
Constituency Candidate
1 Sita Tamang KC
2 Prakash Adhikari
3 Kabita Bista Sunar
4 Krishna Kumar Tamang
5 Hemraj Thapa
6 Dipu Upreti
7 Bharat Tamang
8 Hemraj Baral
9 Uddav Rokka
10 Tilak Bahadur Rijal
Candidate (A) Candidate (B)
Gauri Pandit Surendra Prasad Bhatta
Yagya Bahadur Baral Krishna Karki
Hareram Dotel Sita Poudel
Indra Bahadur Lama Amrita Tripathi
Saraswati Karki Upreti Thuli Maya Lama Tamang
Yogendra Khatiwada Bharat Sharma
Gopal Prasad Mali Shivey Kumar Tamang
Biyaya Kumar Manandhar Laxman Shahi
Ashok Chudamani Bajracharya Yuva Bahadur Silwal
Surendra Maharjan Dipak Prasad Bidari
Kavrepalanchowk
Constituency Candidate
1 Gyanendra Kumar Tamang
2 Shesraj Lamichhane
Candidate (A) Candidate (B)
- Durga Bahadur Gharti
- -
Chitwan
Constituency Candidate
1 Tilak Mani Pathak
2 Bhaskar Chandra Neupane
3 Bhimsen Basnet
Candidate (A) Candidate (B)
Binod Gharel Ram Madi Neupane
Tilak Bahadur Thapa Magar Khem Laal Subedi
Laxmi Sharma Tej Prasad Ghimere
Dolkha
Constituency Candidate
1 Badri Dahal
Candidate (A) Candidate (B)
Ramesh Kumar Thokar Radha Krishna Thapa
Dhading
Constituency Candidate
1 Uttam Raj Sharma (Kandel)
2 Sajor Budhathoki
Candidate (A) Candidate (B)
Kumar Biswakarma Ishwor Prasad Kharel
Dayaram Lamsal Maan Bahadur Tamang
Nuwakot
Constituency Candidate
1 Nirmal Lamichhane
2 Sudarshan Pudasaini
Candidate (A) Candidate (B)
- Dol Bahadur Ghale
Shambhu Prasad Paneru Sig Raj Lama
Bhaktapur
Constituency Candidate
1 Sulochana Chwaju
2 Kalpa Deep Rai
Candidate (A) Candidate (B)
Shree Bhakta Kashichawa Indra Prasad Rajalwat
Rahul Lama Jagat Laal Tamang
Makwanpur
Constituency Candidate
1 Subash Paudel
2 Pradip Kalakheti
Candidate (A) Candidate (B)
Jeewan Gole Krishna K.C
Pramod Gopali Ram Hari Subedi
Rasuwa
Constituency Candidate
1 Lila Bahadur Neupane
Candidate (A) Candidate (B)
Sidar Yanjen Lama Chesam Tamang
Ramechhap
Constituency Candidate
1 Aangchhongba Sherpa
Candidate (A) Candidate (B)
Arun Karki -
Lalitpur
Constituency Candidate
1 Govinda Ghimire KC
2 Niraj Bhakta Mathema
3 Radheshyam Khadka
Candidate (A) Candidate (B)
Narayan Khadka Tilak Bahadur Bholan
Rupa Subedi Madhur Maharjan
Ajay Aachami Binod Kunwar
Sindhupalchowk
Constituency Candidate
1 Bishnu Prasad Paudel
2 Dhruba Prasad Parajuli
Candidate (A) Candidate (B)
- Bhakta Bahadur Bhandari
- -
Sindhuli
Constituency Candidate
1 Ramhari Budhathoki
2 Bhupendra Biswakarma
Candidate (A) Candidate (B)
Anpu Adhikari -
- -
Kaski
Constituency Candidate
1 Dil Bahadur Rana
2 Gita Nath
3 Pashupati Nath Timilsina
Candidate (A) Candidate (B)
Shiv Raj Poudel -
Durga Kumari Sharma Monika Tamang
कोमलप्रसाद शर्मा बाँस्तोला -
Gorkha
Constituency Candidate
1 Bishnu Pudasaini
2 Binod Kumar Gurung
Candidate (A) Candidate (B)
Ram Sharan Acharya Dak Bahadur Parajuli
Bil Bahadur Tamang Lama Hari Pokheral
Tanahun
Constituency Candidate
1 Govinda Raj Joshi
Candidate (A) Candidate (B)
Ram Bahadur Thapa -
Nawalparasi East
Constituency Candidate
1 Eknath Pokhrel
2 Balkrishna Kunwar Jogi
Candidate (A) Candidate (B)
Rajendra Prasad Upadhaya Ishwor Jung Thapa Magar
Yog Malla Thakuri Damodar Neupane
Parbat
Constituency Candidate
1 Arun Paudel
Candidate (A) Candidate (B)
Maya Devi Paudel Chandra Kumari Malla Chhetri
Manang
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Rajib Gurung Elected
Myagdi
Constituency Candidate
1 BInod Bhattachan
Candidate (A) Candidate (B)
- Devendra Phagami
Lamjung
Constituency Candidate
1 Chandan Basyal
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Baglung
Constituency Candidate
1 Chandra Bahadur Chhetri
2 Tulsiram Aryal
Candidate (A) Candidate (B)
Dipendra Hamal -
Prakash Gharti Magar Durga Devi Gharti Magar
Syangja
Constituency Candidate
1 Lok Bahadur Damai
2 Dhal Prasad Pandey
Candidate (A) Candidate (B)
Durga Datta Bhusal -
Dhan Bahadur Gurung -
Arghakhanchi
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Rajan Nepali Chiranjiwi Arjyal
Kapilvastu
Constituency Candidate
1 Sher Bahadur Yadav
2 Jitendra Pandeya
3 Krishna Kumar Upadhyaya
Candidate (A) Candidate (B)
Binod Kumar Chhetri Krishna Pal Kurmi
Bal Mukta Alihar Sukhdev Kurmi
Rudra Narayan Gupta Chur Bahadur Khadka
Gulmi
Constituency Candidate
1 Kamala Shrestha
2 Kamala Pun
Candidate (A) Candidate (B)
Tankanath Arjyal Durga Bahadur Thapa Chhetri
Sant Bahadur Thapa Baburam Kunwar
Dang
Constituency Candidate
1 Chandramani Neupane
2 Yamlal G.C.
3 Hemanta Bahadur Malla
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Ramesh Bahadur Chaudhary -
Maite Chaudhary Ganesh Bahadur Basnet
Nawalparasi West
Constituency Candidate
1 Krishna Bahadur KamuMagar
2 Maksadh Duniya
Candidate (A) Candidate (B)
Sudhir Poudel NarSingh Yadav
Krishna Prasad Devkota Bisweshor Prasad Koirala
Palpa
Constituency Candidate
1 Bipin Kandel
2 Upendra Raj Gaire
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Pyuthan
Constituency Candidate
1 Dhan Prasad Subedi
Candidate (A) Candidate (B)
- Madhav K.C.
Bardiya
Constituency Candidate
1 Devi Prasad Tiwari
2 Ram Prasad Aacharya
Candidate (A) Candidate (B)
- Sulab Kumar Pokhrel
- -
Banke
Constituency Candidate
1 Pradip Kumar Shah
2 Rahul Jaiswal
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
Pradip Paudel Amar Jung Shah
Abdul Kadir Sai Abdul Hakim Halwai
Dal Bahadur Sunar Atul Kumar Pathak
Rukum East
Constituency Candidate
1 Chandra Raj Jhakri
Candidate (A) Candidate (B)
Surul Pun Elected Narhari Khadka
Rupandehi
Constituency Candidate
1 Durga Pandey
2 Tulsi Ram Yadav
3 Rajiv Shahi
4 Jawaharlal Prasad Gaderia
5 Shabbir Ahmed Khan
Candidate (A) Candidate (B)
Hari Bhandari Hum Bahadur G.C.
Dom Bahadur Gurung Cham Bahadur Chhetri
Nagendra Prasad Agrahari संजय चौधरी
- Sanjay Kumar Misra
Madan Prasad Paudel Om Prakash Kurmi
Rolpa
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Dipendra Kumar Pun Magar Elected
Kalikot
Constituency Candidate
1 धनप्रसाद पाण्डे
Candidate (A) Candidate (B)
- Laxman Bahadur Bam
Jajarkot
Constituency Candidate
1 Nar Bahadur Karki
Candidate (A) Candidate (B)
Kaman Bahadur Khadka -
Jumla
Constituency Candidate
1 Dr. Kal Bahadur Rokaya
Candidate (A) Candidate (B)
Devendra Bahadur Shahi Elected Dhan Bahadur Basnet
Dolpa
Constituency Candidate
1 Bir Bahadur Rokaya
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Dailekh
Constituency Candidate
1 Gopal Nepali
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Chitra Bahadur Khatri Tek Bahadur Khan
Pursottam Rijal -
Mugu
Constituency Candidate
1 Bhim Chandra Hamal
Candidate (A) Candidate (B)
Man Bahadur Adi Jagat Bahadur Dhami
Rukum West
Constituency Candidate
1 Tarak K.C.
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Salyan
Constituency Candidate
1 Juddha Bahadur Singh
Candidate (A) Candidate (B)
Tule Sunar Nirmal Singh
Surkhet
Constituency Candidate
1 -
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Dev Bahadur Chand
Ram Prasad Bhusal -
Humla
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Mangal Bahadur Shahi -
Achham
Constituency Candidate
1 Rajan Kunwar
2 Chandra Prasad Dhungana
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- Nip Bahadur Bista
Kanchanpur
Constituency Candidate
1 Khem Subedi
2 -
3 Madan Damai
Candidate (A) Candidate (B)
Bhakta Bahadur Adhikari Tek Bahadur Saud
Tek Bahadur Hamal -
Gopal Singh Budapal Bhim Bahadur Kumal
Kailali
Constituency Candidate
1 Lalit Bahadur Thapa
2 -
3 Nabin Kumar Bohora
4 Mokh raj Joshi
5 Jagadish Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
Santosh Kathriya Kesar Bahadur Saud
- Santu Dagaura Tharu
- Laxman Bahadur Shahi
Prem Bahadur Shah Bhagwati Ojha
Ramesh Kumar Basnet Chhitij Bhandari
Dadeldhura
Constituency Candidate
1 Sagar Dhakal
Candidate (A) Candidate (B)
Dhan Bahadur Bohara Tej Bahadur Kathayat
Doti
Constituency Candidate
1 Raj Prasad Joshi
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Darchula
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Shankar Singh Dhami -
Bajhang
Constituency Candidate
1 Dhamar Bahadur Khadka
Candidate (A) Candidate (B)
- Ganesh Bahadur Bhandari
Bajura
Constituency Candidate
1 Tek Bahadur Baduwal
Candidate (A) Candidate (B)
- Janak Bahadur Rawal
Baitadi
Constituency Candidate
1 Man Singh Bista
Candidate (A) Candidate (B)
Hari Mohan Bhandari -