Rastriya Prajatantra Party

Following the end of the partyless Panchayat system towards the end of 2046B.S, the former heads(panchas) started a discussion to form an alliance and start a party. The former heads were unable to unify from the very start and ended up branching into two.

While one branch was led by the former prime minister Surya Bahadur Deuba, the other was led by Lokendra Bahadur Chand. Both of these groups elected their own members as the party presidents and formed Rastriya Prajatantra Party-RPP(Thapa) and RPP(Chand).

In the years that followed, there was repeated unification and separation between the two branches. Rajendra Lingden is the current party chairman and their election symbol is a “ plough”.


Candidates

District Federal Parliament Provincial Assembly
Illam
Constituency Candidate
1 Toya Nath Sharma Sapkota
2 Ganesh Prasad Dulal
Candidate (A) Candidate (B)
Krishna Kattel Rajendra Kumar Lamichhane
Yam Nath Bhandari Laal Bahadur Dangi
Udayapur
Constituency Candidate
1 Dhurba Kumar Raimajhi
2 Banshidhar Neupane
Candidate (A) Candidate (B)
Suvash Chand Khadka Gyan Bahadur Rai
Karna Bahadur Karki माला तामाङ
Okhaldhunga
Constituency Candidate
1 Dik Prasad Bastola
Candidate (A) Candidate (B)
- Pushpa Raj Pokheral
Khotang
Constituency Candidate
1 Sarju Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Jhapa
Constituency Candidate
1 -
3 Rajendra Prasad Lingden Elected
4 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Sabina Bhajgai Elected
- -
- Bhakti Prasad Sitaula Elected
Taplejung
Constituency Candidate
1 Ram Bahadur Karki
Candidate (A) Candidate (B)
Chandra Bahadur Thapa Lalit Kumar Subba
Terhathum
Constituency Candidate
1 Yub Ram Gautam
Candidate (A) Candidate (B)
Ghanshyam Khatri Dhanraj Kandadwa
Dhankuta
Constituency Candidate
1 Kumar Bahadur Thapa
Candidate (A) Candidate (B)
- Shyam Bahadur Gurung
Panchthar
Constituency Candidate
1 Kamal Bahadur Chemjong
Candidate (A) Candidate (B)
Om Nath Bhajgai Sagun Sundar Lawati
Bhojpur
Constituency Candidate
1 Jitendra Ghale
Candidate (A) Candidate (B)
Phurba Dorje Sherpa Keshar Bahadur Shrestha
Morang
Constituency Candidate
1 Hom Nath Gautam
2 Gopal Dahal
3 Rekha Thapa
4 Rabi Rijal
5 Rewati Bahadur Thapa
6 Gopal Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
Purna Bahadur Waiba Tamang Santosh Karki
Shree Kanta Paudar Rajendra Adhikari
Tirtha Bahadur Gurung Ramesh Rijal
Aas Narayan Majhi Tharu Madhav Prasad Acharya
Sonam Kumar Gupta Shah Rajendra Kumar Baniya
Hira Bhattarai Rajesh Kumar Maskey
Sankhuwasabha
Constituency Candidate
1 Bhola Maan Karki
Candidate (A) Candidate (B)
Ramod Shrestha Gopal Raj Poudel
Sunsari
Constituency Candidate
1 Ashok Kumar Rai
2 Dinesh Kumar Basnet
3 Kuldeep Chaudhary
4 Biddhananda Yadav
Candidate (A) Candidate (B)
Uddab Shrestha Anish Dhakal
Mohan Bahadur Khatri Sadhananda Shah
Khadga Kumar Shrestha Indrawati Rajbanshi
Raj Kumar Sahu Teli Chandan Mehta
Solukhumbu
Constituency Candidate
1 Gyanendra Bahadur Basnet
Candidate (A) Candidate (B)
Nar Bahadur Basnet Prem Hari Dahal
Dhanusa
Constituency Candidate
1 Manoj Malla Thakuri
2 Raj Kumar Adhikari
3 Ram Padarath Mandal
4 Anirudha Yadav
Candidate (A) Candidate (B)
Parshu Ram Kumar Deep Narayan Yadav
Suresh Mandal Raj Kumar Mandal
Ishwor Prasad Shah
Mira Kumari Yadav Kapaleshwor Mahato
Parsa
Constituency Candidate
1 Kiran Man Dangol
2 Naresh Kumar Shah
3 Angad Thakur
4 Abdesh Prasad Gauro
Candidate (A) Candidate (B)
Anil Kumar Kushwaha Binay Prasad Jha
Hari Prasad Chaudhary Pramananda Shah Kanu
Chandrika Sahani Malaha Sujit Kumar Tripati
Santa Kumar Joshi Naga Hajara Dusad
Bara
Constituency Candidate
1 Bhakta Bahadur Darlami
2 Sonalal Prasad Teli
3 Rupnarayan Thakur Lohar
4 Jaleel Dewan
Candidate (A) Candidate (B)
Laxmi Prasad Sa Kalwar -
Devananda Sahani Ram Dahin Raye
Baliram Raut Patel Ganesh Prasad Jaiswar
Yam Kumar Jarka Magar दिपेन्द्रकुमार कलवार
Mahottari
Constituency Candidate
1 Puja Ghimire
2 -
3 -
4 -
Candidate (A) Candidate (B)
Samir Budathoki Niru Kumari
Wajid Hussain Kuwari Ram Madi Shah
- Rajeshwor Raye
Dukha Mandal Dhanuk Sunil Kumar Singh
Rauthat
Constituency Candidate
1 -
3 Sikindra Rai Yadav
4 Ruplal Rai Yadav
Candidate (A) Candidate (B)
Satyandra Kumar Singh -
Satare Aalam Ansari -
Laal Bahadur Khulal Sahir Jaiswal
Saptari
Constituency Candidate
1 Bishnu Dev Yadav
2 Kaila Mansuri (Miya)
3 Ganga Ram Thakur
4 Makun Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
Rajesh Pariyar Balram Sutihar
Jay Narayan Mandal Phalendra Mandal
Bishnu Prasad Chaudhary Alina Acharya
Roshan Prasad Bhagat Manoj Kumar Mandal
Sarlahi
Constituency Candidate
1 Rajendra Prasad Mainali
2 Bikesh Mahato
3 -
4 Mahesh Mahato
Candidate (A) Candidate (B)
Raj Kumar Shah Sudi Rajan Kumar Biswakarma
Rajeshwori Devi Pukari Devi
Shree Ram Mahato Mukesh Kumar Shah
Raj Kishor Mahato Binti Prasad Chaudhary
Siraha
Constituency Candidate
1 Dinesh Kumar Mahato
2 Murali Mijhar
3 Gowardhan Das Tatma
4 Nagina Kumar Jha
Candidate (A) Candidate (B)
Ganga Devi Yadav Krishna Dev Shah
Sunita Kumari Shah Jageshwor Mahato
Mohammed Nirul Kha Mohammad Ojair
Shrawan Kumar Masrangi Chandeshwor Yadav
Kathmandu
Constituency Candidate
1 Rabindra Mishra
2 Kanti Devi Pokharel
3 Ganesh Giri
4 Dr. Thakur Mohan Shrestha
5 Ram Prasad Upreti
6 Bishnu Prasad Acharya
7 Dhub Bikram Malla
8 Prakash Rimal
9 Devendra Pradhan
10 Bal Ram Thapa
Candidate (A) Candidate (B)
Nabin Shahi Yagya Bahadur Shah
Sunil K.C Elected Raju Bist Elected
Chundi Lama Kamal Sunar
Riddhi Pratap Jung Bahadur Rana Punya Lal Shrestha
Rajendra Prajapati Elected Susan Lal Shrestha
Jagat Sagar Maharjan Chirag Man Sinha Kunwar
Rojina Gurung Lal Kumar Lama
Kedar Bahadur Dhamala Uddhav Thapa Elected
Nuraj Bajracharya Elected Dil Kumar Karki
Umesh Raj Sapkota Surya Bahadur Maharjan
Kavrepalanchowk
Constituency Candidate
1 Purna Bahadur Biswakarma
2 Yasu Ale Magar
Candidate (A) Candidate (B)
Nanda Laal Shrestha Sahadev Bhandari
Ranjib Shrestha Ram Krishna Lama Tamang
Chitwan
Constituency Candidate
1 Madhup Kumar Bhattarai
2 Rabin Adhikari
3 Bikram Pandey Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Rim Nath Kandel Bal Ram Sharma Khanal
Rukmagat Pokheral Jagadishwor Adhikari
Gir Bahadur Tamang Elected Rina Gurung
Dolkha
Constituency Candidate
1 Bijaya Khadka
Candidate (A) Candidate (B)
Ram Bahadur Tamang Rajan Bahadur Siwakoti
Dhading
Constituency Candidate
1 -
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Gita Prasad Acharya Jit Bahadur Bhandari
- Dambar Tamang Elected
Nuwakot
Constituency Candidate
1 Sudarshan Sitaula
2 Jhanak Pyakurel
Candidate (A) Candidate (B)
Ramu Pandit Bimal Thapa
Diepsh Lama Nischal Ran Prasad Neupane
Bhaktapur
Constituency Candidate
1 Bharat Bahadur Khadka
2 Mohan K.C
Candidate (A) Candidate (B)
Raju Kuikel Roshan Napit
Bikram Thapa Pancha Krishna Shrestha
Makwanpur
Constituency Candidate
1 Dipak Bahadur Singh Elected
2 Rajan Mainali
Candidate (A) Candidate (B)
Sagar Thapa Gunjan Bahadur Neupane
Ram Bahadur Ghale Badri Bahadur Khadka
Rasuwa
Constituency Candidate
1 Tika Prasad Devkota
Candidate (A) Candidate (B)
Mahesh Kumar Dangol Hari Prasad Ghimere
Ramechhap
Constituency Candidate
1 Lal Bahadur Ghising
Candidate (A) Candidate (B)
Hikmat Bahadur Sunuwar Bharat Siwaiba
Lalitpur
Constituency Candidate
1 Sandeep Acharya
2 Raghuwar Raj Thapa
3 Niranjan Thapa
Candidate (A) Candidate (B)
Huma Pandey Bishwa Raj Neupane
Dhanram K.C Hashina Shakya
Binod Kumar Khadka Sabin Kumar Khadka
Sindhupalchowk
Constituency Candidate
1 Narayan Pandey
2 Nar Singh Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
Nirmala Shrestha Dipak Thapa
Babu Ram Khadka Govinda Gurung
Sindhuli
Constituency Candidate
1 Shaligram Majhi
2 Bhismaraj Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
Ram Narayan Adhikari Rajesh magar
Rajesh Bikram Basnet Chhetri Tilak Bahadur Karki
Kaski
Constituency Candidate
1 Surya Bahadur Gurung
2 Subarna Raj Panta
3 Jagat Prasad Subedi
Candidate (A) Candidate (B)
Babu Ram Thapa Mahendra Bahadur Karki
Bijay Bahadur Bhandari Arun Giri
Hari Ram Bhandari
Gorkha
Constituency Candidate
1 Udaya Prasad Bhatta
2 Sushil Panta
Candidate (A) Candidate (B)
Sudip Dhakal Som Nath Adhikari
Rajendra Shah Thakur Prasad Lamichhane
Tanahun
Constituency Candidate
1 Binod Kumar Gharti
2 Narendra Pratap Mahat
Candidate (A) Candidate (B)
Bibek Neupane Raju Gotame
Resham Raj Adhikari Shyam Kumar Rai
Nawalparasi East
Constituency Candidate
1 Dr. Mohani Lal Bhushal
2 Bishnu Prasad Sharma
Candidate (A) Candidate (B)
Santosh Thapa Ramnath Upreti
Nun Bahadur Ale Magar Bhoj Bahadur Thapa
Parbat
Constituency Candidate
1 Dipak Bahadur Malla
Candidate (A) Candidate (B)
Prem Kumar Gurung Raghunath Upadhaya
Manang
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Mifel Ghindu Lama -
Myagdi
Constituency Candidate
1 Jagat Prasad Gauchan
Candidate (A) Candidate (B)
Prabin Pun Mithu Kumari Thapa
Lamjung
Constituency Candidate
1 Balchandra Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
Apsara Shah Tat Bahadur Gurung
Baglung
Constituency Candidate
1 Laxmi Prasad Sapkota
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Syangja
Constituency Candidate
1 Khyam Bahadur Gurung
2 Lalgopal Aryal
Candidate (A) Candidate (B)
Surya Laal Shrestha Santi Kumari Hamal
Sagar Gaihe Kamal Prasad Dumre
Arghakhanchi
Constituency Candidate
1 Hom Narayan Belbase
Candidate (A) Candidate (B)
Jhabindra Pullel Chet Bahadur Paudel
Kapilvastu
Constituency Candidate
1 Dhurba Bahadur Rayamajhi
2 Sabita Sharma
3 Prakash Rajauriya
Candidate (A) Candidate (B)
Bhoj Raj Aacharya Abdhulla Musalman
Jitendra Mani Sukl Durga Chauhan
Krishna Prasad Paudel Janaki Prasad Yadav Elected
Gulmi
Constituency Candidate
1 Ganesh Pandey
2 Yuvraj Ghimire
Candidate (A) Candidate (B)
Bishnu Bikram Pandey -
Jitendra Bista Jitendra G.C.
Dang
Constituency Candidate
1 Lili Budhathoki
2 Bholanath Yogi
3 Aoj Bahadur Khadka
Candidate (A) Candidate (B)
Man Bahadur Chand Gorkh Bahadur K.C.
Gopal Bahadur Balbase Umakanta Bhandari
Hanraj K.C. Bhupal Rawat
Nawalparasi West
Constituency Candidate
1 Bhoj Raj Dhakal
2 Dhurba Bahadur Pradhan Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Nabnit Kumar Misra Chandrabhan Koiri
Aasis Pradhan -
Palpa
Constituency Candidate
1 Gyan Bahadur Sinjali
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Dul Bahadur Gaha Laxman Prasad Pangeni
Raju Gaire Chakrapani Paudel
Pyuthan
Constituency Candidate
1 hom Bahadur Budhathoki Magar
Candidate (A) Candidate (B)
Gopal Nath Yogi Lal Bir Gharti Magar
Bardiya
Constituency Candidate
1 Surya Bahadur Singh
2 Binaya Rawal
Candidate (A) Candidate (B)
Ram Lal Budhathoki Dhate Tharu
Kanhaiya Lal Tharu Dharma Raj Shah
Banke
Constituency Candidate
1 -
2 Dhawal ShamSher Jung Bahadur Rana Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Narendra Kumar Paudel -
- -
Rukum East
Constituency Candidate
1 Khim Bahadur Khatri
Candidate (A) Candidate (B)
- Kesab Chandra Shamal
Rupandehi
Constituency Candidate
1 -
3 Dipak Bohara Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Aashish Kumar Chaudhary Elected -
- -
Rolpa
Constituency Candidate
1 Lila Rawal
Candidate (A) Candidate (B)
Padam Bahadur Thapa Sete Damai
Kalikot
Constituency Candidate
1 Dhan Bahadur Budha
Candidate (A) Candidate (B)
Surya Bahadur Shahi -
Jajarkot
Constituency Candidate
1 Dipak Khanal
Candidate (A) Candidate (B)
Ganesh Bahadur Batala Krishna Bahadur Shahi
Jumla
Constituency Candidate
1 Ghyan Bahadur Shahi Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Dolpa
Constituency Candidate
1 Angad Kumar Budha
Candidate (A) Candidate (B)
Naran Budha Bhauda Singh Kathayat
Dailekh
Constituency Candidate
1 Kunti Kumari Shahi
2 Lokendra Raj Giri
Candidate (A) Candidate (B)
Hridayaraj Shahi Ran Bahadur Singh
Yag Bahadur Thapa Gyanendra Bahadur Shahi
Mugu
Constituency Candidate
1 Raj Bahadur Malla
Candidate (A) Candidate (B)
Jagdish Hitan Dev Raj Upadhaya
Rukum West
Constituency Candidate
1 Dipak Kumar Malla
Candidate (A) Candidate (B)
Binod Kumar Shah Nirjal K.C.
Salyan
Constituency Candidate
1 Netra Lal Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
Shiva Bahadur Wali Narayan Kumar Sharma
Surkhet
Constituency Candidate
1 Chhatrapati Thapa Chhetri
2 Bhim Bahadur Shahi
Candidate (A) Candidate (B)
Dal Bahadur Singh Thakuri Man Bahadur Kharal
Surya Bahadur Khatri Karna Bahadur Regmi Magar
Humla
Constituency Candidate
1 Tej Bahadur Rawat
Candidate (A) Candidate (B)
Chhape Adi Nain Bahadur Rawat
Achham
Constituency Candidate
2 Min Bahadur Shahi
Candidate (A) Candidate (B)
- Dipak Bahadur Bista
Kanchanpur
Constituency Candidate
1 Dilli Bahadur Shahi
2 Ashok Bahadur Singh
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
Khem Raj Lamichhane Dhiraj Bikram Singh
Chandrakant Bhandari Chakra Dev Joshi
Dharma Raj Joshi -
Kailali
Constituency Candidate
1 Lokendra Kunwar
2 Bharat Singh B.C.(Budha Chhetri)
3 Birendra Bahadur Bam
4 Jay Bahadur Dhami
5 -
Candidate (A) Candidate (B)
Bhim Bahadur Bam Dhamar B Thapa
Pramod Singh Rathor Thakuri Ekendra Bahadur Malla
Chulhu Ram Chaudhary Prem Raj Chaudhary
Tilak Bahadur Mahat Prakash Datta Batta
Puskar Datta Batta Shiv Raj Bhandari
Dadeldhura
Constituency Candidate
1 Gobinda Khadayat
Candidate (A) Candidate (B)
Padam Raj Joshi Khem Raj Paneru
Doti
Constituency Candidate
1 Anka Bahadur Khadka
Candidate (A) Candidate (B)
Netra Nath Mohan Bahadur Bam
Darchula
Constituency Candidate
1 Narendra Singh Dhami
Candidate (A) Candidate (B)
Chakra Bahadur Bam Amar Singh Dhami
Bajhang
Constituency Candidate
1 Biswa Prakash Jethara
Candidate (A) Candidate (B)
Harilal Bhattrai Birendra Bahadur Malla
Bajura
Constituency Candidate
1 Jung Kumar Giri
Candidate (A) Candidate (B)
- Himal Bahadur Shahi
Baitadi
Constituency Candidate
1 Dev Bahadur Chand
Candidate (A) Candidate (B)
Rana Bahadur Bista Narayan Datta Joshi