Illam |
Constituency |
Candidate |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Harka Bahadur Lawati |
|
Udayapur |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Rajan Kiranti Elected |
- |
Narayan Bahadur Magar Elected |
- |
|
Okhaldhunga |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Baburam Gautam Elected |
|
Khotang |
Constituency |
Candidate |
1 |
Ram Kumar Rai Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Jhapa |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
Hari Kumar Rana Magar |
3 |
- |
4 |
- |
5 |
- |
|
|
Taplejung |
Constituency |
Candidate |
1 |
Khel Prasad Budhachhetri |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Terhathum |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Durga Prasad Chapagain Elected |
|
Dhankuta |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Kushum Kumar Shrestha |
|
Panchthar |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Indra Bahadur Angwo Elected |
|
Bhojpur |
Constituency |
Candidate |
1 |
Sudan Kirati Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Morang |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
4 |
Aman Lal Modi Elected |
5 |
Shiv Kumar Mandal (Kewat) |
6 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Kul Prasad Samba |
- |
Ganesh Prasad Upreti Elected |
- |
- |
- |
- |
- |
Jeewan Acharya Elected |
- |
|
Sankhuwasabha |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Rajendra Karki Elected |
- |
|
Sunsari |
Constituency |
Candidate |
1 |
Mukshamhang Subba |
2 |
- |
3 |
- |
|
|
Solukhumbu |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Gombu Sherpa Elected |
Shiv Bahadur Basnet |
|
Dhanusa |
Constituency |
Candidate |
1 |
Matrika Prasad Yadav |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
- |
Shyam Kumar Yadav |
|
Parsa |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
3 |
- |
4 |
- |
|
|
Bara |
Constituency |
Candidate |
3 |
- |
4 |
- |
|
|
Mahottari |
Constituency |
Candidate |
1 |
Giriraj Mani Pokhrel |
4 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Bahrat Prasad Shah Elected |
- |
Lalendra Kumar Mandal |
|
Rauthat |
Constituency |
Candidate |
2 |
- |
3 |
Rabindra Patel |
4 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Surendra Prasad Jaiswal |
- |
- |
Yubraj Bhattarai Elected |
- |
|
Saptari |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
|
Sarlahi |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
Mahindra Rai Yadav Elected |
3 |
Narendra Shah Kalwar |
4 |
- |
|
|
Siraha |
Constituency |
Candidate |
2 |
- |
3 |
Bishwanath Shah |
4 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Jiwach Kumar Yadav |
- |
- |
- |
Mahendra Pasmaan |
- |
|
Kathmandu |
|
|
Kavrepalanchowk |
Constituency |
Candidate |
1 |
Surya Man Tamang (Dong) Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Ratna Prasad Dhakal Elected |
- |
|
Chitwan |
Constituency |
Candidate |
2 |
- |
3 |
Bhojraj Adhikari |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Ghan Shyam Dahal |
- |
- |
Thakur Prasad Dhakal Elected |
|
Dolkha |
Constituency |
Candidate |
1 |
Ganga Karki Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Dhading |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Salik Ram Jamkattel Elected |
- |
Jagat Bahadur Simkhada |
|
Nuwakot |
Constituency |
Candidate |
1 |
Hit Bahadur Tamang Elected |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Radhika Tamang Elected |
- |
Ram Prasad Dhungana Elected |
- |
|
Bhaktapur |
Constituency |
Candidate |
1 |
Sunil Gothe |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Makwanpur |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Prem Bahadur Palami Elected |
- |
Kumari Muktan Elected |
- |
|
Rasuwa |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Indra Prasad Gotame Elected |
|
Ramechhap |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Tara Narayan Shrestha Elected |
Yub Raj Chaulagai Elected |
|
Lalitpur |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
3 |
Pampha Bhushal |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Hari Dahal |
- |
Raj Kashi Maharjan |
- |
|
Sindhupalchowk |
Constituency |
Candidate |
1 |
Madhav Sapkota Elected |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Saral Sahayatri Poudel Elected |
Yubraj Dulal Elected |
- |
|
Sindhuli |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
Lekhnath Dahal Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Matrika Prasad Bhattarai Elected |
- |
- |
Ganga Narayan Shrestha Elected |
|
Kaski |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
3 |
Ramji Prasad Baral Jiwan |
|
|
Gorkha |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
Puspa Kamal Dahal (Prachanda) Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Krishna Prasad Dhital Elected |
- |
Fadindra Devkota Elected |
- |
|
Tanahun |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
|
Nawalparasi East |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
|
Parbat |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Sudip Kunwar |
- |
|
Myagdi |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Hari Bahadur Bhandari Elected |
Resambahadur Jugjali Elected |
|
Lamjung |
Constituency |
Candidate |
1 |
Dev Prasad Gurung |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Baglung |
Constituency |
Candidate |
2 |
Devendra Paudel Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Syangja |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Amrita Thapa |
- |
|
Kapilvastu |
Constituency |
Candidate |
1 |
Chakrapani Khanal |
3 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
Ahashan Ahamad Kh |
- |
|
Gulmi |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
|
Dang |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
Rekha Sharma Elected |
3 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Indra Jit Tharu Elected |
- |
- |
- |
- |
Dhan Bahadur Maski Elected |
|
Nawalparasi West |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Rama Nand Yadav |
Chinak Kurmi |
- |
|
Palpa |
Constituency |
Candidate |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Tula Ram Gharti Magar Elected |
|
Pyuthan |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Krishna Kumar Adhikari |
- |
|
Bardiya |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
Suresh Pant |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Anuj Dahit |
- |
Man Bahadur Tharu |
|
Banke |
Constituency |
Candidate |
1 |
Maheshwor Jung Gahata Raj (Athak) |
2 |
- |
3 |
- |
|
|
Rukum East |
Constituency |
Candidate |
1 |
Purna Bahadur Gharti Magar Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Tej Bahadur Oli |
- |
|
Rupandehi |
Constituency |
Candidate |
2 |
- |
5 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Bam Dev Chhetri |
binod Pahadi |
- |
|
Rolpa |
Constituency |
Candidate |
1 |
Barsha Man Pun Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Jhokh Bahadur Mahara |
- |
|
Kalikot |
Constituency |
Candidate |
1 |
Mahendra Bahadur Shahi Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Durg Bahadur Rawal Elected |
- |
|
Jajarkot |
Constituency |
Candidate |
1 |
Shakti Bahadur Basnet Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Jumla |
Constituency |
Candidate |
1 |
Goma Gautam(Kunwar) |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|
Dolpa |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Bir Bahadur Shahi Elected |
|
Dailekh |
Constituency |
Candidate |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Yogendra Bahadur Shahi |
|
Mugu |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Mangal Bahadur Shahi Elected |
|
Rukum West |
Constituency |
Candidate |
1 |
Janardan Sharma Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Mahendra K.C. Elected |
Raj Kumar Sharma Elected |
|
Salyan |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Bhim Prakash Sharma Elected |
- |
|
Surkhet |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Krishna Bahadur G.C. Elected |
- |
Bind Man Bista Elected |
|
Humla |
Constituency |
Candidate |
1 |
Tshering Dhamdul Lama(Bhote) Elected |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Ran Singh Pariyar Elected |
- |
|
Achham |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
2 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Jhatpat Bahadur Saud Elected |
Akkal Bahadur Rawal Elected |
- |
|
Kanchanpur |
Constituency |
Candidate |
1 |
Bina Magar |
2 |
- |
3 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
Om Bikram Batta Elected |
- |
Tekendra Prasad Batta |
- |
|
Kailali |
|
|
Dadeldhura |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Khagaraj Bhatta Elected |
- |
|
Doti |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Shiva C Oli Elected |
|
Darchula |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Man Bahadur Dhami Elected |
|
Bajhang |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
Bhim Bahadur Bhandari Elected |
|
Bajura |
Constituency |
Candidate |
1 |
- |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
Karna Bahadur Biswakarma |
- |
|
Baitadi |
Constituency |
Candidate |
1 |
Narendra Bahadur Kunwar |
|
Candidate (A) |
Candidate (B) |
- |
- |
|