Nepal Workers and Peasants Party


Candidates

District Federal Parliament Provincial Assembly
Udayapur
Constituency Candidate
1 Bishnu Bahadur Khatri
2 Purna Bahadur Budhathoki
Candidate (A) Candidate (B)
Ganesh Bahadur Thapa Santosh Tamang
- पृथबहादुर तामाङ
Okhaldhunga
Constituency Candidate
1 Kumar Tamang
Candidate (A) Candidate (B)
Navraj Khatri -
Khotang
Constituency Candidate
1 Bhoj Raj Basnet
Candidate (A) Candidate (B)
Keshav Rai Dhyan Prasad Dhakal
Jhapa
Constituency Candidate
2 Mahendra Khayemali
3 Krishna Gopal Chusyawag
4 Bikram Kashichawa
5 Rudra Prasad Dahal
Candidate (A) Candidate (B)
- Santa Kumar Tamang
- -
- -
- -
Morang
Constituency Candidate
1 Laxmi Prasad Kawa
2 Suresh Kawa
3 Om Narayan Rajwatar Dhami
4 Shyam Bahadur Darji
6 Chiranjiwi Khatiwada
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
- -
- -
Sunsari
Constituency Candidate
4 Arjun Prasad Bhattarai
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Solukhumbu
Constituency Candidate
1 Taranath Kattel
Candidate (A) Candidate (B)
Chetnath Khanal Kamal Bahadur Magar
Dhanusa
Constituency Candidate
3 Ram Hridaya Shah Teli
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Parsa
Constituency Candidate
1 Mukesh Kushwaha
2 Saroj Kumar Shah
3 Aasha Kaji Banmala
4 Raj Kumar Banmala
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Hakim Ansari Sahab Miya Teli
Bara
Constituency Candidate
2 Merolal Prasad Yadav
3 Mahmuddin Miya Ansari
Candidate (A) Candidate (B)
- Chandan Kumar Yadav
Bhunta Majhi Chandrika Prasad Yadav
Mahottari
Constituency Candidate
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Raji Mandal -
Rauthat
Constituency Candidate
1 Baidhyanath Prasad Chaudhary
2 Dinesh Prasad Shah Teli
3 Rafiq Darji
4 Anil Kumar Ram
Candidate (A) Candidate (B)
Rajdev Thakauri -
Sekh Amirul Hak Parmananda Raye Yadav
- -
- Madan Kishor Laal Karna
Saptari
Constituency Candidate
1 Hari Shankar Pandit Kumhal
2 Dev Narayan Yadav
3 Makhbul Maya
Candidate (A) Candidate (B)
Mahawati Devi Malaha Sunita Kuamri Malaha
Bida Devi Yadav Mahidev Prasad Chaudhary
Anmol Yadav Bhilai Mandal Dhanuk
Sarlahi
Constituency Candidate
1 Ramakant Kapar
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Siraha
Constituency Candidate
1 Siriya Paswan
2 Raj Kumar Pasman
4 Rameshwor Shah
Candidate (A) Candidate (B)
Harinarayan Mahato Bijay Kumar Mahato
- -
- -
Kathmandu
Constituency Candidate
1 Hari Sharan Shrestha
2 Anil Shrestha
3 Bisok Dangol
4 Ramesh Dangol
5 Sailesh Dandol
6 Sanak Man Maharjan
7 Kiran Maharjan
8 Krishna Maya Manandar
9 Suman Maharjan
10 Narayan Maharjan
Candidate (A) Candidate (B)
Rammaya Maharjan Chameli Maharjan
Kamal Bahadur Dangol Ram Prasad Bhattarai
Krishna Duwal Sumitra Shrestha Suwal
Ganesh Maya Dangol Shyam Shrestha
Akal Man Maharjan Bir Bahadur Dangol
Devilaxmi Maharjan Shyam Kumar Maharjan
Dharma Sen Maharjan Indra Kumari Bajracharya
Ram Devi Maharjan Hira Kaji Shahi
Raju Kapali Rajendra Shrestha
Hari Kumar Maharjan Bandana Shrestha
Kavrepalanchowk
Constituency Candidate
1 Purna Singh Tamang
2 Krishna Kumar Baidha
Candidate (A) Candidate (B)
Pragyan Astani Magar Krishna Bahadur Tamang
Surya Laal Tamang Muna Tamang
Chitwan
Constituency Candidate
1 Arjuna Praja
2 Gyanendra Praja
3 Padam Thapa Magar
Candidate (A) Candidate (B)
Krishna Bahdur Tamang Lila Kumari Praja
Sushila Thapa Magar Hari Prasad Duwal
- -
Dolkha
Constituency Candidate
1 Gopal Bahadur Shiwakoti
Candidate (A) Candidate (B)
Krishna Govinda Lakhaju Tirtha Ratna Rajchal
Dhading
Constituency Candidate
1 Bishwa Amar Maharjan
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Padam Bahadur Tamang -
- Shiv Ram Kiju
Nuwakot
Constituency Candidate
1 Rabindra Dangol
2 Ganesh Man Watakachhi
Candidate (A) Candidate (B)
Kashi Laal Dangol -
Shyam Lama -
Bhaktapur
Constituency Candidate
1 Prem Suwal Elected
2 Anuradha Thapa Magar
Candidate (A) Candidate (B)
Minbhahadur Bata Surendra Raj Gosai Elected
Saroj Raj Gosai Ramesh Baidhya
Makwanpur
Constituency Candidate
1 Shant Lal Bhail
2 Ratna Prasad Prajapati
Candidate (A) Candidate (B)
Kashi Laal Prajapati Ramesh Maan Singh
Ganga Laxmi Baidh -
Rasuwa
Constituency Candidate
1 Rameshwor Basi
Candidate (A) Candidate (B)
Babukaji Makaju Tulsi Ram Gwacha
Ramechhap
Constituency Candidate
1 Hari Krishna Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
Narayan Maan Banmala Badri Mak
Lalitpur
Constituency Candidate
1 Kabindra Dangol
2 Rajbir Dangol
3 NIraj Lawaju
Candidate (A) Candidate (B)
Buddha Lama Mandip Maharjan
Mahanta Maharjan Mahendra Bramhacharya
Ashok Maharjan Naresh Maharjan
Sindhupalchowk
Constituency Candidate
1 Hari Laxmi Danekhu
2 Laxmi Prasad Kusi
Candidate (A) Candidate (B)
Shyam Laal Shakya -
Ratna Kaji Nayebhari Raj Mati Lawaju
Sindhuli
Constituency Candidate
1 Chitra Lal Shrestha
2 Rameshwori Koju
Candidate (A) Candidate (B)
Krishna Sundar Machamasi Raja Ram Basi
Sangita Dulal Laxman Gwachha
Kaski
Constituency Candidate
1 Rajendra Maka
2 Pashupati Prajapati
3 Balaram Sibanjar
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Gorkha
Constituency Candidate
1 Lila Kumari Budhathoki
2 Prahlad Lamichhane
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Tanahun
Constituency Candidate
1 Ramkrishna Twayana
2 Ram Hari Gora
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Lamjung
Constituency Candidate
1 Rajendra Prasad Prajapati
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Arghakhanchi
Constituency Candidate
1 Sutej Duwal
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Kapilvastu
Constituency Candidate
1 Yama Lal Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Gulmi
Constituency Candidate
1 Padam Rasaili
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Dang
Constituency Candidate
1 Ganesh Bhakta Kharbuja
2 Aasa Ram Baidya
3 Bir Bahadur Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Nawalparasi West
Constituency Candidate
1 Krishna Govinda Khaiju
2 Bindu Kumari Tharu
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Palpa
Constituency Candidate
2 Shiva Sundar Dhukhwa
Candidate (A) Candidate (B)
Madhav Adhikari -
Bardiya
Constituency Candidate
1 Hari Lal Neupane
2 Dharma Raj Jaisi Aacharya
Candidate (A) Candidate (B)
Tulsi Prasad Aacharya Anjir Bahadur Shahi
Sabitra Thapa Bali Thapa
Banke
Constituency Candidate
1 Nabin Kumar Shahi
2 Bakhat Bahadur Thapa
3 Nagendra Bahadur Budha Chhetri
Candidate (A) Candidate (B)
Jay Prakash Chaudhary Hira Bahadur Shahi
Dilli Bahadur Pun Prakash Shah
Jay Bahadur Budha Mohan Lal Thapa
Rupandehi
Constituency Candidate
1 Tulsi Ram Dhukhwa
2 Hari Sundar Basi
3 Saru BK
5 Himlal Pandey
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Jagilal Thapa -
Rolpa
Constituency Candidate
1 Nati Bhai Hyomba
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Kalikot
Constituency Candidate
1 Khadga Raj Shahi
Candidate (A) Candidate (B)
Rabindra Bahadur Shahi Janak Bahadur Bista
Jumla
Constituency Candidate
1 Dilli Prasad Kaphle
Candidate (A) Candidate (B)
Rajeshor Devkota Birsh Bahadur Rawal
Dailekh
Constituency Candidate
1 Prakash Gurung
2 Kosendra Prakash Karki
Candidate (A) Candidate (B)
Jagat Bahadur Wali Laxmi Kumari Singh
Madan Kumar Bhandari Jay Bahadur Thapa
Surkhet
Constituency Candidate
1 Prem Kumar Thapa
2 Tulchhi Khadka
Candidate (A) Candidate (B)
Puspa Raj Rana Mankali Ramjali
Biju Kala Rana Gagan Kami
Achham
Constituency Candidate
2 Jhankar Bahadur Shahi
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Kanchanpur
Constituency Candidate
1 Nanda Devi Joshi
2 Sita Ram Rana
3 Janaki Devi Giri
Candidate (A) Candidate (B)
Bhagirathi Devi Rawal Harka Bahadur Chhetri
Bharat Bahadur Rawal Sanjit Singh Rana
Surendra Dhamai Laxam Rokaya
Kailali
Constituency Candidate
1 Dhan Bahadur Magar
2 Ramesh Kumar Rawal
3 Ganga Devi Poudel
4 Sitaram Pandit
5 Nanda Kumari
Candidate (A) Candidate (B)
Bisna Kumari Thapamagar Gagan Bahadur Thapamagar
Laxmi Pun Magar Deepa Bista
Ranjana Kumari Singh Khagendra Bahadur Shahi
- -
- Ram Bahadur Dharlami Magar
Darchula
Constituency Candidate
1 Shree Biswa Ram Duwal
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Baitadi
Constituency Candidate
1 Krishna Prasad Gosai
Candidate (A) Candidate (B)
- -