Rastriya Swatantra Party


Candidates

District Federal Parliament Provincial Assembly
Illam
Constituency Candidate
2 Prakash Sapkota
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Udayapur
Constituency Candidate
1 Uddhav Adhakari
2 Anil Kumar Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Okhaldhunga
Constituency Candidate
1 Shova Karki
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Jhapa
Constituency Candidate
1 Om Nath Bhandari
2 Rudra Prasad Giri
3 Prakash Pathak
4 Shambhu Prasad Dhakal
5 Suresh Kumar Poheral
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
- -
- -
Panchthar
Constituency Candidate
1 Dil Prasad Lingden
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Bhojpur
Constituency Candidate
1 Sanam Kshering Sherpa
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Morang
Constituency Candidate
1 Kamal Bahadur Shrestha
2 Thagendra Prasad Neupane
3 Bikash Upreti
4 Netra Prasad Siwakoti
5 Pramod Kumar Mandal
6 Yadav Kumar Pradhan
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
- -
- -
- -
Sankhuwasabha
Constituency Candidate
1 Bhakta Narayan Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Sunsari
Constituency Candidate
1 Goma Tamang
2 Laal Bikram Thapa
3 Kamal Babu Mainali
4 Jeewan Kumar Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
- -
Dhanusa
Constituency Candidate
1 Dharmendra Kumar Raye
2 Chanshekhar Kumar Yadav
3 Ranjit Panjiyar
4 Sanjaya Kumar Yadav
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
- -
Parsa
Constituency Candidate
2 Dipraj Patel
3 Ashok Kandel
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Bara
Constituency Candidate
1 Ganesh Dhimal
3 Surendra Sharma
4 Pawan Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Mahottari
Constituency Candidate
1 Khem Kumari Bhurtel
2 Pawan Kumar Jha
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Rauthat
Constituency Candidate
1 Mister Suryadev Koirala
3 Nabin Prasad Chaurasiya
4 Rajnarayan Shah
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Saptari
Constituency Candidate
1 Niranjan Prasad Kushwaha
2 Barun Kumar Jha
3 Pramod Kumar Shah
4 Mo.Irfan Aalam
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
- -
Sarlahi
Constituency Candidate
1 Ram Dular Mahato
2 Jaya Kiran Mahato
3 Panch Bahadur Singtan
4 Dhiraj Thakur
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
- -
Siraha
Constituency Candidate
1 Ram Kumar Yadav
3 Dipak Kumar Shah
4 Bimal Kumar Tiwari
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Kathmandu
Constituency Candidate
1 Pukar Bam
2 Sobita Gautam Elected
3 Durga Bikram Thapa Chettri
5 Dr.Pranaya Shemser Rana
6 Shishir Khanal Elected
7 Ganesh Parajuli Elected
8 Biraj Bhakta Shrestha Elected
9 Tek Bahadur Pokheral
10 Pradip Bista
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -
- -
Kavrepalanchowk
Constituency Candidate
1 Basu Narayan Shrestha
2 Dinesh Humagain
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Chitwan
Constituency Candidate
1 Hari Dhakal Elected
2 Rabi Lamichhane Elected
3 Jeeta Baral
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Dolkha
Constituency Candidate
1 Jagadish Kharel
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Dhading
Constituency Candidate
1 Himesh Panta
2 Basumaya Tamang
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Nuwakot
Constituency Candidate
1 Pradhumna Mahat Chhetri
2 Suman Bikram Pandey
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Bhaktapur
Constituency Candidate
2 Sajan BK
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Makwanpur
Constituency Candidate
1 Taka Raj Thapa
2 Bharat Parajuli
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Rasuwa
Constituency Candidate
1 Minnath Devkota
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Ramechhap
Constituency Candidate
1 Samikshya Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Lalitpur
Constituency Candidate
1 Sachin Kumar Ghimire
2 Buddha Ratna Maharjan
3 Toshima Karki Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Sindhupalchowk
Constituency Candidate
1 Dinesh Shrestha
2 Maya Gurung
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Sindhuli
Constituency Candidate
1 Menuka Thakuri
2 Anoj Kumar Dahal
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Kaski
Constituency Candidate
1 Raju Rai
2 Madhav Prasad Kandel
3 Yog Raj Paudel
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Gorkha
Constituency Candidate
1 Subarna Rokaha
2 Kabindra Burlakoti
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Tanahun
Constituency Candidate
1 Bikash Sigdel
2 Binaya Joshi
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Nawalparasi East
Constituency Candidate
1 Rajan Gautam
2 Shalik Ram Neupane
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Parbat
Constituency Candidate
1 Jal Bahadur Purja Pun
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Manang
Constituency Candidate
1 Mukhya Gurung
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Mustang
Constituency Candidate
1 Sudesh Gurung
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Myagdi
Constituency Candidate
1 Hari Bahadur Khatri Chhetri
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Lamjung
Constituency Candidate
1 Dharma Raj KC
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Baglung
Constituency Candidate
1 Khimananda Kandel
2 Tila Khatri
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Syangja
Constituency Candidate
1 Bodhraj Regmi
2 Tik Raj Gurung
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Arghakhanchi
Constituency Candidate
1 Hari Prasad Bhushal
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Kapilvastu
Constituency Candidate
1 Sanju Singh Bista
3 Dipak Bolwase
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Gulmi
Constituency Candidate
1 Damodar Bhandari
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Dang
Constituency Candidate
1 Dev Raj Pathak
2 Bishal Adhikari
3 Kamal Subedi
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Nawalparasi West
Constituency Candidate
1 Mahendra Sen (Thakuri)
2 Madan Lal Poudel
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Palpa
Constituency Candidate
2 Som Prasad Gaire
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Pyuthan
Constituency Candidate
1 Krishna Prasad Pokhrel
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Bardiya
Constituency Candidate
1 Prawesh Bhusal
2 om Prakash Basaula
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Banke
Constituency Candidate
1 Aananda Babu Kaphle
2 Binod Kumar Agrahari
3 Devendra Nath Sukla
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Rupandehi
Constituency Candidate
1 Naresh Bahadur Pachhai Chhetri
2 Ganesh Paudel
3 Jit Bahadur Gupta Teli
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Jajarkot
Constituency Candidate
1 Raj Bahadur Shahi
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Dailekh
Constituency Candidate
1 Indra Prasad Sharma
2 Bhakhat Bahadur Bhandari
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Salyan
Constituency Candidate
1 Pawan Raj Devkota
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Surkhet
Constituency Candidate
1 Mohamed Hasrat Ali
2 Tek Bahadur Chunara
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
Kanchanpur
Constituency Candidate
1 Dev Raj Joshi
2 Jhankar Raj Joshi
3 Krishna Luhara
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Kailali
Constituency Candidate
1 Tanka Prasad Joshi (Dhungana)
4 Govinda Prasad Batta
5 Ishwari Bista
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- -
- -
Doti
Constituency Candidate
1 Kesab Walayar
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Darchula
Constituency Candidate
1 Rabindra Singh Dhami
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Bajhang
Constituency Candidate
1 Prem Raj Joshi
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Baitadi
Constituency Candidate
1 Prakash Chand Bhatta
Candidate (A) Candidate (B)
- -