Nagarik Unmukti Party


Candidates

District Federal Parliament Provincial Assembly
Udayapur
Constituency Candidate
1 Krit Narayan Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
- Shiv Narayan Chaudhary
Morang
Constituency Candidate
6 Balram Khawash
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Sunsari
Constituency Candidate
1 -
2 Dipak Raj Chaudhary
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Om Prakash Tharu
Palat Chaudhary Rekha Kumari Chaudhari
Chandan Kumar Chaudhary -
Bara
Constituency Candidate
1 -
2 Tej Bahadur Bhagat
3 Bhikhari Raut Tharu
4 -
Candidate (A) Candidate (B)
Radha Kumari Chaudhary Umesh Prasad Kalwar
- -
Surendra Prasad Shah Teli -
Nanda Laal Raut -
Rauthat
Constituency Candidate
3 Nagendra Choudhary
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Saptari
Constituency Candidate
1 Tika Laxmi Chaudhary
3 -
4 Deman Maya
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Tribhuwan Chaudhary -
Bhuwaneshwor Chaudhary Bharat Kumar Chudhary Tharu
Sarlahi
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Jay Narayan Thakur Hajam -
Siraha
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Ramchandra Chaudhary -
Kathmandu
Constituency Candidate
10 Kumar Lama
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
- -
- Dinesh Shrestha
Dolkha
Constituency Candidate
1 Shukra Tamang
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Ramechhap
Constituency Candidate
1 Dharam Bahadur Tamang
Candidate (A) Candidate (B)
- Kumar Thapamagar
Nawalparasi East
Constituency Candidate
1 Kamal Mahato
2 Budhiram Thanet
Candidate (A) Candidate (B)
- Khansram Mahato
- Yubraj Kumal
Kapilvastu
Constituency Candidate
1 Ram Milan Tharu
Candidate (A) Candidate (B)
Bhagu Prasad Chaudhary Tharu Surendra Prasad Tharu
Dang
Constituency Candidate
1 Surendra Chaudhary
2 Ramesh Chaudhary
3 Kumar Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
Ranjit Chaudhary Bhaktiram Chaudhary
Ram Prasad Tharu Om Prakash Chaudhary
- -
Nawalparasi West
Constituency Candidate
1 Ganga Ram Chaudhary
2 Chandika Devi Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
Suraj Kumar Chaudhary Basanta Bahadur Chaudhary
Bhawani Shankar Chaudhary Seema Kumari Chaudhary
Bardiya
Constituency Candidate
1 Thakur Singh Tharu
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Khem Bahadur Tharu RajKumar Chaudhary Elected
Pradeshi Chaudhary Darma Bahadur Chaudhary Elected
Banke
Constituency Candidate
1 Suresh Kumar Chaudhary
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
Som Raj Chaudhary Bhumbahadur Bhandari
Chant Ram Tharu -
Rupandehi
Constituency Candidate
1 Dhaniram Chaudhary
3 Tulsi Prasad Tharu
4 Satya Dev Chaudhary
Candidate (A) Candidate (B)
Saroj Singh Chaudhary Rakesh Koiri
Kiran Gupta
- Ramu Ahir(Yadav)
Kanchanpur
Constituency Candidate
1 Nanda Kumar Rana
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Paltu Rana Kali Choudhary
Gita Chaudhary Jitendra Chaudhary
Kailali
Constituency Candidate
1 Ranjita Shrestha Elected
2 Arun Kumar Chaudhary Elected
3 Ganga Ram Chaudhary Elected
4 Kadyai Chaudhary
5 -
Candidate (A) Candidate (B)
Kailash Chaudhary Elected Laxman Kishor Chaudhary Elected
Ratna Bahadur Thapa Rameshor Chaudhary Elected
Dhanshyam Chaudhary Elected Khusi Ram Dagaura Tharu Elected
Rajendra Prasad Devkota Kamal Raj Datta
Shree Ram Chaudhary Gothu Chaudhary
Darchula
Constituency Candidate
1 Tara Datta Joshi
Candidate (A) Candidate (B)
- -
Baitadi
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Rewati Bohara