नेपाली कांग्रेस

२००३ सालमा स्थापित नेपाली राष्ट्रिय कांग्रेस लोकतन्त्रमा विश्वास राख्ने राजनीतिक दल हो । यसका संस्थापक सभापति विश्वेश्वरप्रसाद कोइराला (बीपी) थिए । बीपी कोइराला नेतृत्वको नेपाली राष्ट्रिय कांग्रेस र महेन्द्रविक्रम शाह नेतृत्वको नेपाल प्रजातन्त्र कांग्रेस मिलेर २००६ साल चैतमा नेपाली कांग्रेस बनेको हो । चारतारे झण्डा अंकित यस दलको चुनाव चिन्ह 'रूख' हो ।

राणा शासन फाल्नेदेखि राजतन्त्रको अन्त्य गर्नेसम्मका जनक्रान्ति र आन्दोलनको नेपाली कांग्रेसले नेतृत्व गरेको इतिहास छ । हालसम्म यस दलमा बीपी कोइराला, मातृकाप्रसाद कोइराला, सुवर्णशम्शेर राणा, कृष्णप्रसाद भट्टराई, गिरिजाप्रसाद कोइराला र सुशील कोइराला सभापति भइसके । अहिले यस दलका सभापति शेरबहादुर देउवा हुन् ।

राणा शासन फ्याँकेर प्रजातान्त्रिक व्यवस्था स्थापना गर्ने उद्देश्यसाथ ७६ वर्षअघि स्थापना भएको यो नै मुलुकको पहिलो राजनीतिक संगठन हो जसको देशैभरि सांगठनिक संरचना रहेको छ ।


उम्मेदवारहरु

जिल्ला प्रतिनिधिसभा प्रदेशसभा
इलाम
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- शम्शेर राई निर्वाचित
गोविन्द गिरी निर्वाचित -
उदयपुर
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
डा. नारायण खड्का निर्वाचित
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- हिमाल कार्की निर्वाचित
- राम कुमार खत्री निर्वाचित
ओखलढुंगा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
रामहरि खतिवडा निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
प्रदिपकुमार सुनुवार निर्वाचित -
खोटाङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- भुपेन्द्र राई निर्वाचित
झापा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
विश्वप्रकाश शर्मा निर्वाचित
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
गोपाल तामाङ निर्वाचित -
भुमीप्रसाद राजवंशी निर्वाचित -
ताप्लेजुङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- खगेनसिङ हाङगाम निर्वाचित
तेह्रथुम
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
सिता गुरुङ निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
भोजपुर
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- विनोद राई निर्वाचित
मोरङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
डिगबहादुर लिम्बु निर्वाचित
सुनिलकुमार शर्मा निर्वाचित
-
-
डा. शेखर कोइराला निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
मानबहादुर लिम्बु निर्वाचित -
- भीम पराजुली निर्वाचित
गयानन्द मण्डल गनगाई निर्वाचित अमृतकुमार अर्याल निर्वाचित
- केदार कार्की निर्वाचित
संखुवासभा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
दिपक खड्का निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
सुनसरी
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
ज्ञानेन्द्रबहादुर कार्की निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
सदान्नद मण्डल निर्वाचित इस्राईल मन्सुरी निर्वाचित
धनुषा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
रामकृष्ण यादव निर्वाचित
-
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
संजयकुमार महतो निर्वाचित -
- -
रामसरोज यादव निर्वाचित -
शेष नारायण यादव निर्वाचित -
पर्सा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
अजयकुमार चौरसिया निर्वाचित
-
रमेश रिजाल निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
श्यामप्रसाद पटेल निर्वाचित -
- जनार्दन सिंह क्षेत्री निर्वाचित
शंकरप्रसाद चौधरी निर्वाचित -
महोत्तरी
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
महेन्‍द्रकुमार राय निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
रौतहट
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
-
देवप्रसाद तिमलसेना निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
नागेन्द्र साह निर्वाचित कृष्‍णप्रसाद यादव निर्वाचित
- सुनिलकुमार यादव निर्वाचित
- -
सप्तरी
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
दिनेशकुमार यादव निर्वाचित
तेजुलाल चौधरी निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
मोहम्मद समिम निर्वाचित -
- -
सर्लाही
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
ज‌‌ंगीलाल राय निर्वाचित कौशल किशोर राय निर्वाचित
विरेन्द्रप्रसाद सिंह निर्वाचित -
काठमाडौं
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
प्रकाशमान सिंह निर्वाचित
सन्तोष चालिसे निर्वाचित
गगनकुमार थापा निर्वाचित
प्रदीप पौडेल निर्वाचित
१० राजेन्द्रकुमार के.सी. निर्वाचित
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
दिपेन्द्र श्रेष्ठ निर्वाचित सुरजचन्द्र लामीछाने निर्वाचित
छिरिङ दोर्जे लामा निर्वाचित विमल ठकुरी निर्वाचित
श्रीराम लामिछाने निर्वाचित -
- श्यामबहादुर खड्का निर्वाचित
पुकार महर्जन निर्वाचित -
हरिप्रभा खड्गी निर्वाचित -
काभ्रेपलाञ्चोक
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- तिर्थबहादुर लामा निर्वाचित
- कन्चन चन्द्र वादे निर्वाचित
चितवन
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- उत्तम जोशी निर्वाचित
दोलखा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
कुन्दन राज काफ्ले निर्वाचित -
धादिङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
रामनाथ अधिकारी निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
मदुकुमार श्रेष्ठ निर्वाचित -
गोविन्द लम्साल निर्वाचित -
नुवाकोट
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
अर्जुन नरसिंह के.सी. निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- रमेशकुमार महत निर्वाचित
- बहादुर सिहं लामा (तामाङ) निर्वाचित
भक्तपुर
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
दुर्लभ थापा क्षेत्री निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
सुरेश श्रेष्‍ठ निर्वाचित -
- -
मकवानपुर
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- ईन्द्रबहादुर बानियाँ निर्वाचित
रसुवा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
मोहन आचार्य निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
प्रभात तामाङ निर्वाचित -
रामेछाप
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
पूर्णबहादुर तामाङ निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
ललितपुर
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
उदयशमशेर जबरा निर्वाचित
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- मीनकृष्ण महर्जन निर्वाचित
- रामकृष्ण चित्रकार निर्वाचित
सिन्धुपाल्चोक
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
मोहनबहादुर बस्नेत निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
मसिना खड्का निर्वाचित -
- कृष्णकुमार तामाङ निर्वाचित
सिन्धुली
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
श्‍यामकुमार घिमिरे निर्वाचित
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- रामकुमार पहाडी निर्वाचित
छेत्रबहादुर बम्जन निर्वाचित -
कास्की
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- बिन्दुकुमार थापा निर्वाचित
- प्रकाश बराल निर्वाचित
गोरखा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
राजेन्द्र बजगाई निर्वाचित
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- नन्दप्रसाद न्यौपाने निर्वाचित
- सुरेन्द्र राज पाण्डे निर्वाचित
तनहुँ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
रामचन्द्र पौडेल निर्वाचित
शंकर भण्डारी निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
अशोककुमार श्रेष्ठ निर्वाचित -
- जित प्रकाश आले मगर निर्वाचित
नवलपरासी पूर्व
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
शशांक कोइराला निर्वाचित
विष्णुकुमार कार्की निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
महेन्द्रध्वज जि.सि. निर्वाचित -
- -
मनाङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
टेकबहादुर गुरुङ निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
मुनिन्द्र जङ गुरुङ निर्वाचित -
मुस्ताङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
योगेश गौचन थकाली निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
नम्डु गुरुङ निर्वाचित बिकल शेरचन निर्वाचित
म्याग्दी
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
खमबहादुर गर्बुजा निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
लमजुङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
टक राज गुरुङ निर्वाचित भेषबहादुर पौडेल निर्वाचित
वाग्लुङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
दिपेन्द्रबहादुर थापा निर्वाचित डिल्ली राम सुबेदी निर्वाचित
जीतबहादुर शेरचन निर्वाचित दोर्णकुमार कुवँर निर्वाचित
स्याङजा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
राजु थापा निर्वाचित
धनराज गुरुङ निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
भोज राज अर्याल निर्वाचित महेश भट्टराई निर्वाचित
कपिलवस्तु
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
सुरेन्द्रराज आचार्य निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- सुधाकर पाण्डेय निर्वाचित
गुल्मी
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
चन्द्रकान्त भण्डारी निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- धनेन्द्र कार्की निर्वाचित
दाङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
-
दिपक गिरी निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- अनुराग खड्का निर्वाचित
राजु खनाल निर्वाचित प्रचण्ड विक्रम न्यौपाने निर्वाचित
डिल्लीबहादुर चौधरी निर्वाचित -
नवलपरासी पश्चिम
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
विनोदकुमार चौधरी निर्वाचित
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
विश्‍व प्रेम पाठक निर्वाचित देवकरणप्रसाद कलवार निर्वाचित
- वैजनाथ कलवार निर्वाचित
पाल्पा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
वीरबहादुर राना निर्वाचित -
प्यूठान
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- सरोज थापा निर्वाचित
बर्दिया
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
संजयकुमार गौतम निर्वाचित
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
भुवनेश्वर चौधरी निर्वाचित -
जन्मजय तिमिल्सिना निर्वाचित -
बाँके
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
किशोरसिंह राठोर निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- बादशाह कुर्मि निर्वाचित
रुकुम पूर्व
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- धनबहादुर के.सी. निर्वाचित
रुपन्देही
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- अब्दुल रजाक गद्दि निर्वाचित
- वसी उद्दीन खाँ निर्वाचित
कालिकोट
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- हिक्मतबहादुर विष्ट निर्वाचित
जाजरकोट
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
बेद राज सिंह निर्वाचित राजीवविक्रम शाह निर्वाचित
दैलेख
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
दिक्पालकुमार शाही निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
पुर्णबहादुर खत्री निर्वाचित कृष्णकुमार वि.सी. निर्वाचित
घनश्याम भण्डारी निर्वाचित -
मुगु
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
ऐनबहादुर शाही ठकुरी निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
सल्यान
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- सुरेश अधिकारी निर्वाचित
सुर्खेत
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
पूर्णबहादुर खड्का निर्वाचित
हृदयराम थानी निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
खड्‍गबहादुर पोखरेल निर्वाचित -
- -
हुम्ला
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- जीबन बाहादुर शाही निर्वाचित
अछाम
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
पुष्पबहादुर शाह निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
मेघ राज खडका निर्वाचित -
- मानबहादुर रावल निर्वाचित
कञ्चनपुर
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
नारायण‍प्रकाश साउद निर्वाचित
रमेश लेखक निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- दिवानसिंह बिष्‍ट निर्वाचित
- वहादुर सिंह थापा निर्वाचित
- बेलबहादुर राना मगर निर्वाचित
कैलाली
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
वीरबहादुर बलायर निर्वाचित
डिल्लीराज पन्त निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
कमलबहादुर शाह निर्वाचित -
- प्रकाशबहादुर बम निर्वाचित
- प्रकाशबहादुर देउवा निर्वाचित
डडेल्धुरा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
शेरबहादुर देउवा निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- -
दार्चुला
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
दिलेन्द्रप्रसाद बडू निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
विक्रमसिंह धामी निर्वाचित -
बझाङ
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
पृथ्वीबहादुर सिंह निर्वाचित -
बाजुरा
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
बद्रीप्रसाद पाण्डे निर्वाचित
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- पदमबहादुर शाही निर्वाचित
बैतडी
निर्वाचन क्षेत्र उम्मेदवार
-
उम्मेदवार (क) उम्मेदवार (ख)
- शिवराज भट्ट निर्वाचित