Shares
Advertisement
Nepali Congress

Nepali Congress

District Federal Parliament Provincial Assembly
Illam
Constituency Candidate
1 Bhupendra Kattel
2 Keshav Thapa
Candidate (A) Candidate (B)
Devendra Kumar Rai Durga Kumar Baral
Dambar Bahadur Khadka Khagendra Dewan
Udayapur
Constituency Candidate
1 Dr Narayan Khadka Elected
2 Narayan Bahadur Karki
Candidate (A) Candidate (B)
Bidur Basnet Himal Karki Elected
Bhesh Raj Magar Ram Kumar Khatri
Okhaldhunga
Constituency Candidate
1 Ram Hari Khatiwada
Candidate (A) Candidate (B)
Mitra Sen Dahal Pradeep Kumar Sunuwar
Khotang
Constituency Candidate
1 Saraswati Bijimaya
Candidate (A) Candidate (B)
Subas Kumar Pokharel Bishnu Kumar Rai
Jhapa
Constituency Candidate
1 Bishwo Prakash Sharma
2 Uddhav Thapa
3 Krishna Prasad Sitaula
4 Deuman Thebe
5 Dr Khagendra Adhikari
Candidate (A) Candidate (B)
Keshav Raj Pandey Ashok Kumar Pokharel
Laxman Khadka Khadka Prasad Prasain
Bhumi Prasad Rajbanshi Bhagirath Kumar Poddar
Kiran Bhattarai Uttam Kumar Sharma (Subedi)
Anil Krishna Prasain Rajan Bahadur Dhungana
Taplejung
Constituency Candidate
1 Keshav Dahal
Candidate (A) Candidate (B)
Lila Bokhim Dipendra Sendang
Terhathum
Constituency Candidate
1 Sita Gurung
Candidate (A) Candidate (B)
Govinda Prasad Dhungana Bijaya Sambahamphe
Dhankuta
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Mohan Narayan Shrestha Arjun Thapa
Panchthar
Constituency Candidate
1 Bhimsen Angdembe
Candidate (A) Candidate (B)
Narendra Kumar Kerung Surendra Kumar Dahal
Bhojpur
Constituency Candidate
1 Umesh Jung Rayamajhi
Candidate (A) Candidate (B)
- Govinda Bahadur Karki
Morang
Constituency Candidate
1 Dig Bahadur Limbu
2 Dr Minendra Rijal Elected
3 Sunil Kumar Sharma
4 Mahesh Acharya
5 Amrit Kumar Aryal
6 Dr Shekhar Koirala
Candidate (A) Candidate (B)
Lilam Adhikari Ishwori Koirala
Shiva Narayan Gangai Elected Ghanindra Bahadur Kunwar
Suryama Raj Rai Elected Lalit Bahadur Shrestha
Bhaktinath Majhi Tharu Biswonath Rajal
Shukdev Prasad Mandal Elected Rajesh Kumar Gupta
Chum Narayan Tabdar Elected Kedar Karki Elected
Sankhuwasabha
Constituency Candidate
1 Deepal Khadka
Candidate (A) Candidate (B)
Tanka Prasad Rai Deepak Kumar Limbu (Thaklung)
Sunsari
Constituency Candidate
1 -
2 Sita Ram Mehata Elected
3 Bijay Kumar Gachhadar Elected
4 Gyanendra Bahadur Karki Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Kishor Rai Buddhi Bahadur Katuwal
Hem Karna Poudel Rajiv Koirala Elected
Kumar Jang Thapa Agam Lal Chaudhary Elected
Rewati Raman Dulal Mohammad Tahir Miya Elected
Solukhumbu
Constituency Candidate
1 Bal Bahadur KC
Candidate (A) Candidate (B)
Prakash Singh Karki Aang Gelu Sherpa
Dhanusa
Constituency Candidate
1 Anand Prasad Dhungana
2 Ram Krishna Yadav
3 Bimalendra Nidhi
4 Mahendra Yadav
Candidate (A) Candidate (B)
Premkishor Prasad Sah Teli Ram Udaya Yadav
Rajeshwor Goit Raj Dev Yadav
Ram Saroj Yadav Elected Shyam Prasad Sah
डा. चन्‍द्रमोहन यादव वासुलाल महतो कोइरी
Parsa
Constituency Candidate
1 Anil Kumar Rungata
2 Ajay Kumar Chaurasiya
3 Surendra Prasad Chaudhary
4 Ramesh Rijal
Candidate (A) Candidate (B)
Ram Narayan Prasad Kurmi Bijaya Kumar Sarraf
Rajeshwor Prasad Shah Elected Ramrup Prasad
Chandra Kishor Prasad Janardan Singh Chhetri
Shankar Prasad Chaudhary Elected Basistha Narayan Prasad Kurmi
Bara
Constituency Candidate
1 Uma Kanta Chaudhary Elected
2 Radhe Chandra Yadav
3 Far Mullah Mansur
4 Lalbabu Singh Bhuihar
Candidate (A) Candidate (B)
Pema Siddhi Lama Bhagwat Prasad Sah
Ram Prabesh Yadav Mani Bhushan Kumar Yadav
Ramananda Prasad Yadav Jaya Chandra Prasad Chaurasiya
Om Krishna Karki Bijaya Prakash Sah Rauniyar
Mahottari
Constituency Candidate
1 SIta Ram Bhandari
2 Kiran Yadav
3 -
4 Mahendra Kumar Raya
Candidate (A) Candidate (B)
Prahlad Kumar Chhetri Ram Shrestha Mahato
Sushil Kumar Yadav Raj Karan Prasad Sah Sudi
Shambhu Narayan Pathak Pawan Sah
Gokhul Raya Yadav Diptansu Pratap Singh
Rauthat
Constituency Candidate
1 Krishna Prasad Yadav
2 Mohammad Aftab Aalam Elected
3 Sunil Kumar Yadav
4 Dev Prasad Timalsina Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Nagendra Sah Rajesh Kumar Chaudhary
Nagendra Prasad Sinha Elected Ram Chandra Giri
Mohammad Soraj Satya Narayan Prasad Yadav
Dhanlal Thokar Elected Ramagya Raya
Saptari
Constituency Candidate
1 Ram Dev Sah (Teli)
2 Sakal Dev Sutihar
3 Dinesh Kumar Yadav
4 Teju Lal Chaudhary Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Subodh Kumar Pokharel Badri Narayan Mahatman Yadav
Ranjit Karna Mahanandal Prasad Yadav
Mohammad Samim Elected Bhagwati Prasad Yadav
सिताराम साह Vivekananda Jha
Sarlahi
Constituency Candidate
1 Shambhu Lal Shrestha
2 Jangi Lal Raya
3 Haresh Prasad Mahato
4 Amresh Kumar Singh Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Manoj Kumar Singh Sekh Sah Dullah
Binod Kumar Sah Teli Nagendra Prasad Yadav
Kapil Muni Mainali Krishna Dev Yadav
Birendra Prasad Singh Elected Upendra Prasad Kushwaha Elected
Siraha
Constituency Candidate
1 Pradip Giri Elected
2 Ram Chandra Yadav
3 Amar Regmi
4 Mokhtar Ahmed
Candidate (A) Candidate (B)
Santosh Kumar Chaudhary Dev Nath Yadav
Shailendra Kumar Yadav Tapeshwor Mahato Koiri
Mustak Ansari Subas Chandra Yadav
Kapil Dev Shah Ganesh Kumar Mandal
Kathmandu
Constituency Candidate
1 Prakash Man Singh Elected
2 Deepal Kuinkel
3 Ambika Basnet
4 Gagan Thapa Elected
5 Dr Prakash Sharan Mahat
6 Bhimsen Das Pradhan Elected
7 -
8 Nabindra Raj Joshi
9 Dhyan Govinda Ranjit
10 Rajan KC Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Dipendra Shrestha Elected Suraj Chandra Lamichhane
Lokesh Dhakal Manahari Khadka
Tsering Dorji Lama Elected Bimal Thakuri
Narottam Baidya Elected Sadhu Ram Khadka
Rama Poudel (Guragain) Ramesh Kumar Khadka
Nuchhe Narayan Manandhar Bishnu Bhakta Timilsina
Bijaya Bahadur Mali Dharma Raj Aryal
Rajya Laxmi Shrestha Dev Ratna Dangol
Indra Man Tuladhar Dharma Raj Gautam
Pukar Maharjan Elected Dharma Nanda Shrestha
Kavrepalanchowk
Constituency Candidate
1 Tirtha Bahadur Lama
2 Madhu Prasad Acharya
Candidate (A) Candidate (B)
Chandra Bahadur Tamang Ganesh Lama
Sundar Mani Acharya Kanchan Chandra Bade
Chitwan
Constituency Candidate
1 Rajendra Prasad Burlakoti
2 Sheshnath Adhikari
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
Dhan Bahadur Gurung Uttam Prasad Acharya
Jit Narayan Shrestha Prakash Adhikari
Dinesh Koirala Saajan Kumar Mahato
Dolkha
Constituency Candidate
1 Rudra Bahadur Khadka
Candidate (A) Candidate (B)
Barma Lama Keshav Raj Chaulagain
Dhading
Constituency Candidate
1 Bishwa Prasad Aryal
2 Dilman Pakhrin
Candidate (A) Candidate (B)
Madhu Kumar Shrestha Prabhat Kiran Subedi
Ramesh Prasad Dhamala -
Nuwakot
Constituency Candidate
1 Dr Ram Sharan Mahat
2 Arjun Narsingh KC
Candidate (A) Candidate (B)
Mahednra Thing Ramesh Kumar Mahat
Jagdishwor Narsingh KC Jagat Bahadur Tamang
Bhaktapur
Constituency Candidate
1 Baburaja Joshi
2 Daman Nath Dhungana
Candidate (A) Candidate (B)
Jeewan Khatri Anil Bhuju
Angad Khadka Ganeshman Chakradhar
Makwanpur
Constituency Candidate
1 -
2 Maha Laxmi Upadhyay (Dina)
Candidate (A) Candidate (B)
Dharma Raj Lamichhane Ashok Raj Shakya
Yeti Raj Sapkota Indra Bahadur Baniya Elected
Rasuwa
Constituency Candidate
1 Mohan Acharya Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Prabhat Tamang Elected -
Ramechhap
Constituency Candidate
1 पुर्णवहादुर तमाङ
Candidate (A) Candidate (B)
Ratna Bahadur Karki Jeet Bahadur Magar
Lalitpur
Constituency Candidate
1 Uday Shamser JBR
2 Chandra Maharjan
3 Madan Bahadur Amatya
Candidate (A) Candidate (B)
Rishiram Ghimire Min Krishna Maharjan
Pawan Bikram Thapa Prem Krishna Maharjan
Nawaraj Mahat Shiva Ram Baniya
Sindhupalchowk
Constituency Candidate
1 Mohan Bahadur Basnet
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Bishnu Bahadur Khatri Rajendra Kumar Shrestha
Bikash Tamang Nima Lama Elected
Sindhuli
Constituency Candidate
1 Prem Dahal
2 Narendra Thapa
Candidate (A) Candidate (B)
Ganga Prasad Giri Shyam Kumar Ghimire
Manik Kumar Dhakal Chhetra Bahadur Bomjan
Kaski
Constituency Candidate
1 Yagya Bahadur Thapa
2 Devraj Chalise
3 Shukra Raj Sharma
Candidate (A) Candidate (B)
Jiwan Priyar Krishna Bahadur KC
Guru Prasad Baral Bindu Kumar Thapa Elected
Sharda Poudel Sikandar Gurung
Gorkha
Constituency Candidate
1 Chinkaji Shrestha
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Dhiran Thapa Rajendra Bajgain
- Prakash Chandra Dawadi Elected
Tanahun
Constituency Candidate
1 Ram Chandra Poudel
2 Shankar Bhandari
Candidate (A) Candidate (B)
Gobind Bhattarai Raghu Nath Poudel
Pradeep Poudel Dhruva Wagle
Nawalparasi East
Constituency Candidate
1 Shashank Koirala Elected
2 Bishnu Kumar Karki
Candidate (A) Candidate (B)
Krishna Chandra Pokharel Elected Mahendra Dhwoj GC
Bishnu Prasad Lamichhane Elected Ganesh Man Shrestha
Parbat
Constituency Candidate
1 Arjun Prasad Joshi
Candidate (A) Candidate (B)
Nawraj Gurung Rajendra Prasad Tiwari
Manang
Constituency Candidate
1 Tek Bahadur Gurung
Candidate (A) Candidate (B)
Chinta Bahadur Ghale Elected Karma Gurung
Mustang
Constituency Candidate
1 Romi Gauchan Thakali
Candidate (A) Candidate (B)
Mikyur Gurung Tshesing Dhawa Gurung
Myagdi
Constituency Candidate
1 Kham Bahadur Gajurba
Candidate (A) Candidate (B)
- Aam Lal Phagami Pun
Lamjung
Constituency Candidate
1 Dil Bahadur Gharti
Candidate (A) Candidate (B)
Garja Bahadur Gurung Krishna Prasad Koirala
Baglung
Constituency Candidate
1 Champa Devi Khadka
2 Nar Bahadur Pun
Candidate (A) Candidate (B)
Dipendra Bahadur Thapa Prakash Sharma Poudel
Manjesh Bam Malla Jit Bahadur Sherchan
Syangja
Constituency Candidate
1 Raju Thapa
2 Gopal Man Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
Kamal Prasad Pangani Tulasi Giri
Bishnu Poudel Bhagwat Prasad Malla Elected
Arghakhanchi
Constituency Candidate
1 Ram Bahadur BC
Candidate (A) Candidate (B)
Bishnu Prasad Khanal Himmat Bahadur Tandan (Chhetri)
Kapilvastu
Constituency Candidate
1 Dip Kumar Upadhyay
2 Surendra Raj Acharya
3 Abhishek Pratap Shah Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Purna Prasad Chaudhary -
Jawaharlal Chaudhari Sudhakar Pandeya
Ajay Thapa Birendra Kumar Kanaudiya Elected
Gulmi
Constituency Candidate
1 Chandra Bhandari
2 Chandra Bahadur KC
Candidate (A) Candidate (B)
Prith Bahadur Faudar Ghanendra Karki
Shalikram Panthi Chanta Bahadur Paharai Magar
Dang
Constituency Candidate
1 Sushila Chaudhary
2 Raju Khanal
3 Dipak Giri
Candidate (A) Candidate (B)
Pradip Thapa Janaki Lal Basnet
Kamal Kishor Sharma Ghimire Bharat Bahadur Neupane
Dilli Bahadur Chaudhary Elected Buddhi Ram Bhandari
Nawalparasi West
Constituency Candidate
1 Dev Karan Prasad Kalwaar
2 Devendra Raj Kandel Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Bikram Khanal Mukul Kumar Acharya
Guna Nidhi Tiwari Baijnath Kalwar Elected
Palpa
Constituency Candidate
1 Bijay Raj Ghimire
2 Hari Prasad Nepal
Candidate (A) Candidate (B)
Devraj Dhakal Dan Bahadur Pachai Chhetri
Madhav Prasad Nepal Ram Bahadur Karki
Pyuthan
Constituency Candidate
1 Govinda Raj Pokharel
Candidate (A) Candidate (B)
Tek Prasad Bhandari Amar Prasad Bhandari
Bardiya
Constituency Candidate
1 Sanjay Kumar Gautam Elected
2 Gopal Dahit
Candidate (A) Candidate (B)
Shode Bista Mangal Prasad Tharu
Ram Chandra Thapa Nachu Ram Chaudhary
Banke
Constituency Candidate
1 Madhav Ram Khatri
2 -
3 Badshah Kurmi
Candidate (A) Candidate (B)
Sharad Chandra Verma Narayan Prasad Gaudel
Niranjan Singh Sijapati Surendra Bahadur Hamal Elected
Chanta Ram Tharu Laxmi Narayan Sah
Rukum East
Constituency Candidate
1 Hari Shankar Gharti Magar
Candidate (A) Candidate (B)
Doot Kumar Pun Magar Datta Bahadur Basnet
Rupandehi
Constituency Candidate
1 Abdul Razzak Gaddhi
2 Yubaraj Giri
3 -
4 Pramod Kumar Yadav Elected
5 Bharat Kumar Sah Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Hari Neupane
Kajiman Shrestha Mahesh Man Singh
Devi Prasad Chaudhary Hari Dhwoj Malla
Asthabhuja Pathak Elected Wasi Uddin Khan Elected
Bishnu Prasad Pokharel Fakar Uddin Khan Elected
Rolpa
Constituency Candidate
1 Amar Singh Pun
Candidate (A) Candidate (B)
Sher Bahadur Mahara Khagendra Prakash Hamal
Kalikot
Constituency Candidate
1 Bhupendra Jung Shahi
Candidate (A) Candidate (B)
Tek Raj Shahi Kali Bahadur Sahakari
Jajarkot
Constituency Candidate
1 Rajiv Bikram Shah
Candidate (A) Candidate (B)
Bedraj Singh Dipak Jung Shah
Jumla
Constituency Candidate
1 Devendra Bahadur Shahi
Candidate (A) Candidate (B)
Raju Singh Kathyat Bhim Nidhi Hamal
Dolpa
Constituency Candidate
1 Angad Kumar Buda
Candidate (A) Candidate (B)
Begam Singh Thakuri Suresh Bahadur Shahi
Dailekh
Constituency Candidate
1 -
2 Shiva Raj Joshi
Candidate (A) Candidate (B)
Krishna Kumar BC Jagat Jung Thapa
Madhur Bikram Khanal Dikpal Kumar Shahi
Mugu
Constituency Candidate
1 Hasta Bahadur Malla
Candidate (A) Candidate (B)
Tilak Bahadur Malla Khadag Shahi
Rukum West
Constituency Candidate
1 Gopalji Jung Shah
Candidate (A) Candidate (B)
Krishna Bahadur Rokaya Khadak Bahadur Dangi
Salyan
Constituency Candidate
1 Rajendra Bahadur Shah
Candidate (A) Candidate (B)
Ekraj Dangi Dilliraj Regmi
Surkhet
Constituency Candidate
1 Purna Bahadur Khadka
2 Hridaya Ram Thani
Candidate (A) Candidate (B)
Tek Bahadur Thakuri Jhak Bahadur Dangi
Kamal Raj Regmi Tapta Bahadur Bista
Humla
Constituency Candidate
1 Mangal Bahadur Shahi
Candidate (A) Candidate (B)
Than Bahadur Rokaya Jiwan Bahadur Shahi Elected
Achham
Constituency Candidate
1 Bharat Kumar Swar
2 Pushpa Bahadur Shah
Candidate (A) Candidate (B)
Meghraj Khadka Tek Bahadur Saud
Surat Bahadur Bista Bal Bahadur Kunwar
Kanchanpur
Constituency Candidate
1 Diwan Singh Bista
2 Narayan Prakash Saud
3 Ramesh Lekhak
Candidate (A) Candidate (B)
Gopal Singh Gurung Ram Lal Rana
Pushkar Raj Ojha Bahadur Singh Thapa
Yagya Raj Joshi Bel Bahadur Rana Magar
Kailali
Constituency Candidate
1 Ishwari Neupane
2 Mohan Singh Rathaur
3 Ram Janam Chaudhary
4 Sunil Kumar Bhandari
5 Arju Rana Deuba
Candidate (A) Candidate (B)
Janak Raj Chaudhary Rana Bahadur Rawal Elected
Him Bahadur Rawal Arun Kumar Chaudhary
Puran Prasad Chaudhary Laxman Bahadur Shahi
Yagya Raj Chaudhary Hira Dutt Bhatta
Sushree Jiwan Rana Dilli Raj Panta Elected
Dadeldhura
Constituency Candidate
1 Sher Bahadur Deuba Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Raghubir Bhatta Karna Bahadur Malla Elected
Doti
Constituency Candidate
1 Bir Bahadur Balayar
Candidate (A) Candidate (B)
Bharat Bahadur Khadka Elected Yogendra Bahadur Shahi
Darchula
Constituency Candidate
1 Bikram Singh Dhami
Candidate (A) Candidate (B)
Mandan Giri Jagdish Bahadur Pal
Bajhang
Constituency Candidate
1 Prithivi Bahadur Singh
Candidate (A) Candidate (B)
Chandra Devi Joshi Naresh Bahadur Singh
Bajura
Constituency Candidate
1 Kabiraj Pandit
Candidate (A) Candidate (B)
Janak Raj Giri Padam Bahadur Shahi
Baitadi
Constituency Candidate
1 Nar Bahadur Chand
Candidate (A) Candidate (B)
Hari Mohan Bhandari -
Advertisement