Shares
Advertisement
CPN-UML

CPN-UML

District Federal Parliament Provincial Assembly
Illam
Constituency Candidate
1 Jhalanath Khanal Elected
2 Subash Chandra Nembang Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Khinu Langwa (Limbu) Elected Kajiman Kagte Elected
Ram Bahadur Magar Elected -
Udayapur
Constituency Candidate
1 Manju Chaudhary
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Bimal Karki Elected -
- Kala Ghale Elected
Okhaldhunga
Constituency Candidate
1 Yagya Raj Sunuwar Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Ambir Babu Gurung Elected -
Khotang
Constituency Candidate
1 Bishal Bhattarai Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Rajan Rai Elected -
Jhapa
Constituency Candidate
1 -
2 Pabitra Niraula Kharel Elected
3 -
4 LP Sanwa Limbu Elected
5 KP Sharma Oli Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Shree Prasad Mainali Elected Gopal Budhathoki Elected
Ekraj Karki Elected Birkha Bahadur Pradhan Elected
Basanta Baniya Elected -
- Hira Kumar Thapa Elected
Hikmat Kumar Karki Elected Arjun Rai Elected
Taplejung
Constituency Candidate
1 Yogesh Bhattarai Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Bal Bahadur Samsohang Elected -
Terhathum
Constituency Candidate
1 Bhawani Prasad Khapung Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Lachhuman Tiwari Elected Tej Man Kandangwa Elected
Dhankuta
Constituency Candidate
1 Rajendra Rai Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Niran Rai Elected Indra Mani Parajuli Elected
Panchthar
Constituency Candidate
1 Basanta Kumar Nembang Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Ganesh Kumar Kangbang Elected -
Bhojpur
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Rajendra Kumar Rai Elected Sher Dhan Rai Elected
Morang
Constituency Candidate
1 Ghan Shyam Khatiwada Elected
2 Rishikesh Pokharel
3 Bhanubhakta Dhakal Elected
4 -
5 -
6 Lal Babu Pandit Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Upendra Ghimire Elected
- Lila Ballav Adhikari Elected
- Raj Kumar Ojha Elected
- Jeevan Ghimire Elected
Gyaneshwor Rajbanshi -
- Ramesh Prasad Pokharel
Sankhuwasabha
Constituency Candidate
1 Rajendra Gautam Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Tulasi Prasad Neupane Elected
Sunsari
Constituency Candidate
1 Jaya Kumar Rai Elected
2 -
3 Bhagwati Chaudhary
4 Ramesh Shrestha
Candidate (A) Candidate (B)
Pradeep Kumar Bhandari Elected Bhim Prasad Acharya Elected
Sarbadwaj Sanba Limbu Elected Ram Prasad Mahato
Lilam Basnet Elected Ram Dev Yadav
Jagdish Prasad Kusiyait Elected -
Solukhumbu
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Uttam Kumar Basnet Elected Buddhi Kumar Raj Bhandari Elected
Dhanusa
Constituency Candidate
1 -
2 -
3 -
4 Raghuveer Mahaseth Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Kishori Sah 'Kamal' Elected -
- Ram Chandra Mandal
Dipendra Kumar Yadav Kameshwor Prasad Mahato
बाबुसाहेव यादव शत्रुघ्न महतो Elected
Parsa
Constituency Candidate
1 Bichari Prasad Yadav
2 -
3 Ram Kumar Gupta
4 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Shambhu Prasad
Ram Chandra Sah Teli Chhote Lal Prasad Kurmi
Nagendra Prasad Chaudhary -
Jaya Prakash Tharu -
Bara
Constituency Candidate
1 Achyut Prasad Mainali
2 -
3 Adyananda Pandeya
4 Dev Narayan Tharu
Candidate (A) Candidate (B)
Triloki Prasad Elected -
- Ram Sagar Prasad Yadav
- Mohammad Samim Ullaha
Sundar Bahadur Bishwo Karma Elected -
Mahottari
Constituency Candidate
1 -
3 Bijay Kumar Chaudhary
4 -
Candidate (A) Candidate (B)
Sharada Devi Thapa Elected -
- Bijaya Kumar Karna
- Saroj Kumar Yadav
Rauthat
Constituency Candidate
1 -
2 Mustaq Aalam
3 -
4 Banshidhar Mishra
Candidate (A) Candidate (B)
Bhikari Prasad Yadav -
Shailendra Prasad Sah -
Nagendra Raya Yadav Elected -
- Nagendra Yadav
Saptari
Constituency Candidate
1 -
3 Tara Kant Chaudhary
4 Mohammad Islam
Candidate (A) Candidate (B)
Satya Narayan Mandal Elected -
Mahesh Prasad Chaudhary Abdul Majid Sakir
गोविन्दबहादुर न्यौपाने Elected -
Sarlahi
Constituency Candidate
1 Dhruva Prasad Gautam
2 -
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Bechu Lungeli Elected
Raj Kumar Raya -
Dilli Prasad Uprety Elected -
Siraha
Constituency Candidate
1 Ganga Yadav
2 -
3 Lila Nath Shrestha Elected
4 -
Candidate (A) Candidate (B)
Laganlal Chaudhary Elected Ashok Kumar Yadav Elected
- Madansen Prasad Shrivastav Elected
- Pramod Kumar Yadav Elected
- Tulasi Prasad Yadav
Kathmandu
Constituency Candidate
1 -
2 Madhav Kumar Nepal Elected
3 Krishna Rai Elected
4 Dr Rajan Bhattarai
5 Ishwor Pokharel Elected
6 -
7 Ram Bir Manandhar Elected
8 Jeevan Ram Shrestha Elected
9 Krishna Gopal Shrestha Elected
10 -
Candidate (A) Candidate (B)
Bishnu Kumari Bhushal Ganesh Prasad Dulal Elected
Sanu Kumar Shrestha Elected Mani Ram Phuyal Elected
- Rameshwor Phuyal Elected
Nirmal Kuinkel Kushum Kumar Karki Elected
Narayan Bahadur Silwal Elected Deepak Niraula Elected
Keshav Sthapit Elected Yogendra Raj Dangol Elected
Basanta Manandhar Elected Prakash Shrestha Elected
Rajesh Shakya Elected Astha Laxmi Shakya Elected
Ajaya Kranti Shakya Elected Keshav Prasad Pokharel Elected
- Rama Ale Magar Elected
Kavrepalanchowk
Constituency Candidate
1 -
2 Gokul Prasad Banskota Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Chandra Bahadur Lama Elected
Laxman Lamsal Elected Basundhara Humagain Elected
Chitwan
Constituency Candidate
1 Surendra Prasad Panday Elected
2 Krishna Bhakta Pokharel Elected
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
Dawa Dorje Lama Elected Krishna Prasad Sharma Khanal Elected
- Bijay Subedi Elected
Krishna Prasad Bhurtel Elected -
Dolkha
Constituency Candidate
1 Parwat Gurung Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Pashupati Chaulagain Elected
Dhading
Constituency Candidate
1 Bhumi Tripathi Elected
2 Khem Prasad Lohani Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Rajendra Prasad Pandey Elected -
Ram Kumar Adhikari Elected -
Nuwakot
Constituency Candidate
1 -
2 Narayan Khatiwada Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Badri Mainali Elected
Keshav Raj Pandey Elected -
Bhaktapur
Constituency Candidate
1 -
2 Mahesh Basnet Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Harisharan Lamichhane Elected -
Rashi Jang Thapa Elected Rajendraman Shrestha Elected
Makwanpur
Constituency Candidate
1 Krishna Prasad Dahal Elected
2 Birodh Khatiwada Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Dor Mani Poudel Elected
- Rajaram Syangtan
Rasuwa
Constituency Candidate
1 Janardan Dhakal
Candidate (A) Candidate (B)
Karnyal Tamang -
Ramechhap
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Shanti Prasad Poudel Elected Kailash Dhungel Elected
Lalitpur
Constituency Candidate
1 Navaraj Silwal Elected
2 Krishna Lal Maharjan Elected
3 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Chetnath Sanjel Elected
Madav Prasad Poudel Elected Gyanendra Shakya Elected
- Jeewan Khadka Elected
Sindhupalchowk
Constituency Candidate
1 -
2 Sher Bahadur Tamang Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Arun Prasad Neepal Elected Suresh Nepal Elected
- -
Sindhuli
Constituency Candidate
1 Ganesh Kumar Pahadi Elected
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Pradeep Kumar Katuwal Chhetri Elected
Binod Kumar Khadka Elected -
Kaski
Constituency Candidate
1 Khagaraj Adhikari Elected
2 Rabindra Adhikari Elected
3 Jagat Bahadur Sunar (BK) Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- ManBahadur Gurung Elected
Krishna Thapa Elected -
- Rajib Pahari Elected
Gorkha
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Ram Sharan Basnet Elected
Tanahun
Constituency Candidate
1 Krishna Kumar Shrestha Elected
2 Kedar Sigdel Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Ram Bahadur Gurung Elected -
- Kiran Gurung Elected
Nawalparasi East
Constituency Candidate
1 -
2 Tilak Mahat Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Roshan Bahadur Gaha Thapa Elected
- Janak Lal Shrestha Elected
Parbat
Constituency Candidate
1 Padam Giri Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Bikas Lamsal Elected
Manang
Constituency Candidate
1 Palden Chopang Gurung Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Dhorje Dandul Gurung -
Mustang
Constituency Candidate
1 Prem Prasad Tulachan Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Indradhara Bista Elected Mahendra Bahadur Thakali Elected
Myagdi
Constituency Candidate
1 Bhupendra Bahadur Thapa Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Nar Devi Pun Magar Elected
Lamjung
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Dhananjaya Dawadi Elected Prithvi Subba Gurung Elected
Baglung
Constituency Candidate
1 Surya Prasad Pathak Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Indra Lal Sapkota Elected -
Syangja
Constituency Candidate
1 Narayan Prasad Marasini Elected
2 Padma Kumari Aryal Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Min Prasad Gurung Elected
Mohan Prasad Regmi Elected -
Arghakhanchi
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Chetnarayan Acharya Elected Ramji Prasad Ghimire Elected
Kapilvastu
Constituency Candidate
1 -
2 Brijesh Kumar Gupta Elected
3 Ishwar Dayal Mishra
Candidate (A) Candidate (B)
Bishnu Prasad Panthi Elected -
Drignarayan Pandeya Elected Dharma Bahadur Lal Shrivastav Elected
Arjun Kumar KC Elected -
Gulmi
Constituency Candidate
1 Pradip Kumar Gyawali Elected
2 Gokarna Bista Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Kamal Raj Shrestha Elected
Khadga Bahadur Khatri Elected -
Dang
Constituency Candidate
1 Metmani Chaudhary Elected
2 -
3 Hira Chandra KC Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Rewati Raman Sharma Elected
Shanker Pokharel Elected Amar Bahadur Dangi Chhetri Elected
- Uttar Kumar Oli Elected
Nawalparasi West
Constituency Candidate
1 Hridayesh Tripathi Elected
2 -
Candidate (A) Candidate (B)
Dipendra Kumar Adhikari Elected Ajay Shahi Elected
Baijanath Chaudhary Tharu Elected -
Palpa
Constituency Candidate
1 Dal Bahadur Rana Elected
2 Som Prasad Panday Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Yuvaraj Khanal Elected Narayan Prasad Aryal Elected
Puran Man Bajracharya Elected -
Pyuthan
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Hari Prasad Rijal Elected -
Bardiya
Constituency Candidate
1 Bamdev Gautam
Candidate (A) Candidate (B)
Kabiram Tharu Elected -
Banke
Constituency Candidate
2 Pashupati Dayal Mishra
3 Nanda Lal Roka Chhetri Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Bijay Kumar Gupta
Indra Prasad Kharel Elected Baburam Gautam Elected
Rupandehi
Constituency Candidate
1 Chabilal BK Elected
2 Bishnu Poudel Elected
3 Ghana Shyam Bhusal Elected
4 Om Prakash Yadav
5 -
Candidate (A) Candidate (B)
Krishna Prasad Neupane Elected -
Lila Giri Elected Bhoj Prasad Shrestha Elected
- Tusi Prasad Chaudhary Elected
Pallavi Shukla -
Bhumishwor Dhakal Elected Hazrat Belal Fakir
Kalikot
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Kurma Raj Shahi Elected -
Jajarkot
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Karbir Shahi Elected
Jumla
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
- Padma Bahadur Rokaya Elected
Dolpa
Constituency Candidate
1 Dhan Bahadur Buda Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Nanda Singh Budha Elected -
Dailekh
Constituency Candidate
1 Rabindra Raj Sharma Elected
2 Raj Bahadur Buda Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Amar Bahadur Thapa Elected
Sushil Kumar Thapa Elected Raj Bahadur Shahi Elected
Mugu
Constituency Candidate
1 Gopal Bahadur Bam Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Dan Singh Pariyar Elected Chandra Bahadur Shahi Elected
Salyan
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Gulabjung Shah Elected Prakash Jawala Elected
Surkhet
Constituency Candidate
1 Dhurba Kumar Shahi Elected
2 Nawaraj Rawat Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Khadag Bahadur Khatri Elected
Yam Lal Kandel Elected -
Humla
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Dal Rawal Elected -
Achham
Constituency Candidate
1 Bhim Bahadur Rawal Elected
2 Yagya Bahadur Bogati Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Harka Bahadur Kunwar Elected -
- Bal Bahadur Sodari Elected
Kanchanpur
Constituency Candidate
1 -
2 Nar Bahadur Dhami Elected
3 Dip Prakash Bhatta Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Tara Lama Tamang Elected Kulbir Chaudhary Elected
- Lal Bahadur Khadka Elected
Prakash Rawal Elected -
Kailali
Constituency Candidate
1 Madan Kumari Shah
2 Jhapat Bahadur Rawal Elected
3 -
4 -
5 Narad Muni Rana Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Lal Bir Chaudhary -
Ratan Bahadur Thapa Elected -
- Amar Bahadur Saud Elected
Dirgha Bahadur Sodari Elected Krishna Raj Subeji Elected
Nepalu Chaudhary Elected -
Dadeldhura
Constituency Candidate
1 -
Candidate (A) Candidate (B)
Pathan Singh Bohara Elected Tara Prasad Joshi
Doti
Constituency Candidate
1 Prem Bahadur Ale Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Chakra Bahadur Malla -
Darchula
Constituency Candidate
1 Ganesh Singh Thagunna Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Gelbu Singh Bohara Elected -
Bajhang
Constituency Candidate
1 Bhairab Bahadur Singh Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Arjun Bahadur Thapa Elected -
Bajura
Constituency Candidate
1 Lal Bahadur Thapa Elected
Candidate (A) Candidate (B)
Baldev Regmi Elected Prakash Bahadur Shah Elected
Baitadi
Constituency Candidate
1 Damodar Bhandari Elected
Candidate (A) Candidate (B)
- Liladhar Bhatta Elected
Advertisement